Jak pracować z tekstem pisanym po włosku, jak się uczyć włoskiego i innego języka obcego

Jak pracować z tekstem pisanym po włosku?

Dzisiaj poruszę temat, który może zainteresować nie tylko osoby uczące się włoskiego, ale jakiegokolwiek języka. Dam Ci kilka wskazówek o tym jak praca z tekstem w języku obcym, którego się uczysz była przyjemna i owocna. Spróbuję rozróżnić to trochę względem poziomu, na jakim się znajdujesz, bo jeśli uważasz, że będąc na poziomie początkującym nie ma sensu próbować czytać to ogromnie się mylisz.

Praca z tekstem pisanym w języku obcym

Prawie na każdej lekcji języka obcego pracujemy z tekstem, czasem to jakiś dialog, czasem dłuższy tekst, a czasem pojedyncze zdania. Nawet wykonywanie ćwiczeń z gramatyki można podciągnąć pod pracę z tekstem pisanym – przecież musimy zrozumieć zdanie przed wypełnieniem luki 🙂 Praca z tekstem pisanym w języku obcym jest bardzo ważnym elementem przyswajania wiedzy językowej.

Nie będę tutaj omawiała jak podczas lekcji należy pracować z tekstem, bo od tego są nauczyciele/lektorzy – każdy ma swoje metody i swoje materiały. Chcę skupić się na tym jak każdy może samodzielnie pracować w domu nad własnym językiem korzystając właśnie z różnych tekstów. Podam też trochę propozycji stron i materiałów, z których będziesz mógł korzystać.

Pierwsza lektura (w szczególności dla krótkich tekstów) powinna być dość szybka. Dzięki niej powinieneś być w stanie zrozumieć ogólnie o czym ona jest, jaka jest sytuacja, o kim jest mowa. W tej pierwszej chwili nie powinieneś zbyt długo (zbędnie) koncentrować się na nieznanych słowach. Możesz jednak na tym etapie po prostu jakoś zaznaczyć te nowe słowa, oznaczyć sekcje, które są niejasne. Po prostu jakoś to podkreślić.

Czytanie ze zrozumieniem

Drugim etapem pracy z tekstem pisanym w języku obcym (chociaż powinno to być w każdym!) jest czytanie ze zrozumieniem. Staraj się dowiedzieć czegoś więcej, poznać więcej szczegółów. W tym momencie nie pomijaj już nieznanych słów i wyrażeń. Nauka języka obcego wymaga wielokrotnego czytania tego samego tekstu, lub jego konkretnych części. To ma się również do zdań, w których występują nowe słowa lub struktury. Wiadomo, że to samo słowo może mieć różne znaczenie w zależności od kontekstu w jakim się znajduje, dlatego poza tworzeniem listy słówek (jeśli takie tworzysz) staraj się przepisać całe zdanie. Dzięki temu będzie Ci też łatwiej zapamiętać to, czego chcesz się właśnie nauczyć.

Zwracaj na tym etapie szczególną uwagę na idiomy i konstrukcje typowe dla języka włoskiego (lub jakiegokolwiek innego). One są szczególnie trudne do zapamiętania, dlatego wymagają większej pracy. Jednocześnie można powiedzieć, że są też bardziej wartościowe, bo przecież po to się uczysz żeby znać lepiej język, a nie tylko więcej słów.

Co dalej?

Kolejną fazą pracy z nowym słownictwem jest utrwalanie i powtarzanie. Jednorazowe spotkanie z tekstem za dużo nie wniesie do Twojej znajomości języka. Żeby coś ruszyło należy jeszcze do tego wracać.

Na tym etapie masz do wyboru różnego rodzaju aktywności. Możesz np.:

  • wykonać dodatkowe ćwiczenia (o ile korzystasz z książek i materiałów, które takie mają)
  • utworzyć własne zdania z nowymi wyrażeniami lub słowami
  • napisać streszczenie lub opowiedzieć ustnie co właśnie przeczytałeś, czego się dowiedziałeś; możesz robić to na wiele sposobów, zaczynając od ogółu, stopniowo dodając więcej szczegółów i informacji
  • jeśli jest taka możliwość to przesłuchać tekst
  • rozwinąć temat, o którym mowa w tekście, spróbować wyrazić Twoje zdanie o tym
  • popracować dodatkowo nad słownictwem poprzez tworzenie definicji, podawanie synonimów lub antonimów.

To, jak zamierzasz to zrobić zależy tylko od Ciebie. Ale nie pomijaj tego etapu, bo Twój czas poświęcony na analizę tekstu i słownictwa pójdzie na marne.

Co i gdzie czytać?

Bardzo ważna jest praca z tekstami autentycznymi, dlatego na moich lekcjach zawsze staram się takie wprowadzać gdy tylko jest możliwość. Dzięki takim materiałom poznajemy prawdziwy język, który w podręcznikach jest niestety filtrowany.

Na samym początku przygody w czytaniu tekstów obcojęzycznych warto sięgnąć po poziomowane książki, dostosowane do własnego poziomu. Przykładowe pozycje takich książek polecałam w tym artykule.

Bardzo fajną opcją są też czasopisma do nauki włoskiego, takie jak Gazzetta Italia (które jest dwujęzyczne) lub Italia mi piace!, o którym sporo pisałam niedawno w tym artykule.

Jak mowa o tekstach autentycznych to oczywiście najprościej sięgnąć po prasę. Tutaj wybór mamy praktycznie nieskończony bo w dzisiejszych czasach nie musimy kupować gazet w kiosku, wystarczy otworzyć w Internecie to czego szukamy.

Ja często na lekcjach korzystam z takich stron jak:
  • Focus, którego chyba nikomu nie muszę przedstawiać, z artykułami na przeróżne tematy, od nauk przyrodniczych, przez technologię, po psychologię
  • Donna Moderna – typowe czasopismo dla kobiet, co nie oznacza, że mężczyźni niczego tu nie znajdą; tutaj język jest prostszy, a artykuły krótsze niż na Focusie
  • Corriere della sera lub La Stampa – jeśli chcecie poczytać o włoskich aktualnościach
  • La cucina italiana lub Giallo Zafferano – dla miłośników włoskiej kuchni.

Przy samodzielnym szukaniu artykułów łatwo można wpaść w pułapkę wybrania zbyt trudnego tekstu, przez co łatwo się zdemotywować. W takiej sytuacji masz dwa wyjścia:

  • znajdź inny artykuł, a do tego wróć w przyszłości
  • spróbuj tak czy siak go przeczytać i zrozumieć ogólny przekaz, bez zagłębiania się za bardzo w słownictwo.

Bardzo fajną opcją są również blogi specjalistyczne związane z zakresem Twoich zainteresowań. W ten sposób na pewno temat będzie dla Ciebie ciekawy, a przy okazji nabierzesz nowych umiejętności. Bardzo fajną listę przygotowała Alicja z wloskionline.pl w swoim artykule, zajrzyj do niej. Ja np. właśnie dzięki niej dowiedziałam się, że na stronie Mondadori można legalnie pobrać za darmo dużo włoskich e-booków!

Oczywiście osoby zaawansowane mogą czytać po prostu dla samej przyjemności czytania, ale mam nadzieję, że ten wpis przyda się szczególnie osobom, które są na niższych poziomach.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis to polub go i podziel się nim z kimś, komu może się on przydać. Możesz też podzielić się Twoimi sposobami na pracę z tekstem pisanym w komentarzach poniżej 🙂

Webinar – Jak zacząć czytać po włosku?

Podczas tego szkolenia opowiem o tym, dlaczego i kiedy warto zacząć czytać po włosku. Podpowiadam, co na początek zacząć czytać i jakie pułapki mogą się z tym wiązać. Zapraszam na to spotkanie ponieważ przygotowuję bardzo fajne treści, zarówno jeśli chodzi o techniki czytania, jak i listę polecajek (co, gdzie, kiedy czytać).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top