Jak wygląda włoska matura?

We Włoszech jest teraz gorący okres (nie tylko ze względu na pogodę), szczególnie dla maturzystów, i maturandi. Dzisiaj poznasz jak wygląda włoska matura, zobaczysz jakie są różnice z polską (ja polskiej jako tako nie będę opisywać, bo też nie jest to temat dobrze znany dla mnie). Poznasz też sporo słownictwa związanego właśnie z maturą oraz dowiesz się kilka ciekawostek.

Przed maturą

Zanim dojdziemy do matury jest trochę informacji związanych z okresem przygotowującym do niej. Pierwsza wielka różnica jest taka, że we Włoszech nie ma czegoś takiego jak studniówka. Większość osób niczego specjalnego nie organizuje z okazji 100 dni do matury. Moja klasa zorganizowała kolację grupową, na którą zaprosiliśmy też nauczycieli żeby podziękować im za wspólnie spędzone lata. Często takie kolacje organizuje się po prostu na zakończenie roku.

We Włoszech dużo bardziej popularna jest noc przed rozpoczęciem egzaminówla notte prima degli esami. Jest to na tyle ważny dzień, że powstał o tym nawet film w 2006 roku. Twórcy filmu wybrali tytuł opierając się na piosence, która stała się również soundtrackiem filmu – Notte prima degli esami, której autorem jest Antonello Venditti.

Ta piosenka jest tak jakby hymnem włoskich maturzystów (a przynajmniej była w moich czasach maturalnych). Gdy jej słucham wraca mi do głowy bardzo dużo wspomnień 🙂

Zanim przejdziemy do samej matury oczywiście musimy być do niej dopuszczeni (ammessi). Od tego roku wystarczy mieć średnią co najmniej 6 (6 to ocena dopuszczająca we Włoszech). Wliczana jest do niej również ocena za sprawowanie (il voto di condotta). Wcześniej należało mieć co najmniej ocenę dopuszczającą ze wszystkich przedmiotów.

Włoska matura pisemna

Włoska matura składa się (tak samo jak polska) z części pisemnej i ustnej. Część pisemna składa się (od tego roku) z dwóch egzaminów:

  • la prima provapierwszy egzamin, taki sam dla wszystkich uczniów; jest to egzamin z języka włoskiego
  • la seconda prova drugi egzamin, z różnych dziedzin w zależności od wybranego kierunku nauki.

W przeszłości był też trzeci egzamin (la terza prova), który był najtrudniejszym ze wszystkich. Był to pisemny test z pytaniami otwartymi z 5 przedmiotów, które miało się podczas nauki szkolnej. Oczywiście nie było wiadomo wcześniej na jakie przedmioty trafimy.

Jeśli chodzi o pierwszy egzamin, jest to wypracowanie w języku włoskim na jeden z proponowanych tematów. Wybierać można wśród kategorii:

  • tipologia A – analisi del testo: analiza utworu literackiego (proza lub poezja). Najczęściej związana jest również ze znajomością życiorysu i epoki, w której żył autor danego tekstu
  • tipologia B – saggio breve o articolo di giornale: rozprawka lub artykuł prasowy na jeden z proponowanych tematów. Są to tematy z dziedziny: artystycznej, socjologiczno-ekonomicznej, historyczno-politycznej lub technologicznej. Do tematu dołączane są materiały naukowe, na podstawie których należy napisać swoją pracę
  • tipologia C – tema di attualità: wypracowanie związane z zagadnieniami z aktualności.

Jeśli chcesz zobaczyć jakie tematy były podczas tegorocznej matury kliknij tutaj.

Drugi egzamin pisemny jest związany z jednym z przedmiotów przewodnich wybranej przez nas szkoły/kierunku. Tu też nie ma się wyboru i nie wiadomo wcześniej jakie to będą przedmioty. W tym roku trafiły się np. następujące tematy w trzech głównych rodzajach liceum:

  • liceo classico – liceum ogólnokształcące, do wyboru między tłumaczeniem z łaciny i z greki
  • liceo scientifico – liceum ogólnokształcące o profilu matematyczno-fizycznym, test mieszany
  • liceo linguistico – liceum ogólnokształcące o profilu językowym, analiza tekstu z jednego z 3 studiowanych języków.

Za każdą z tych części egzaminu można dostać po 20 punktów.

Włoska matura ustna

Od tego roku nastały pewne zmiany w ustnej maturze. Gdy ja zdawałam maturę każdy z nas musiał sobie wybrać jakiś jeden temat, na który musieliśmy przygotować pracę maturalną (la tesina). Oczywiście ten temat musiał być najpierw zatwierdzony przez nauczycieli i, co ważne, musiał to być taki temat, który łączy się z większością przerabianych przedmiotów.

Egzamin ustny był rozpoczynany wyłożeniem własnej pracy (można było też przygotować prezentację). Następnie przechodziło się do głównej części egzaminu – przepytywanie (l’interrogazione) przez komisję (la commissione). Komisja składała się z 3 naszych nauczycieli (commissari interni) oraz z 3 zewnętrznych (commissari esterni) + zewnętrzny przewodniczący (il presidente della commissione).

Od tego roku natomiast ustną maturę rozpoczyna się od losowania jednej z trzech kopert z tematem przewodnim. Żaden z maturzystów nie będzie miał tego samego tematu co ktoś inny: kopert jest tyle ile zdających + 2 dodatkowe, żeby nawet ostatni uczeń mógł wybierać pośród trzech kopert. W każdej kopercie są pewne materiały, które mogą być wykorzystane podczas egzaminu. Mogą tu być artykuły prasowe, zdjęcia, tabela z danymi, wykres itp. Nie będzie w nich natomiast wprost pytań ani tematów. Na ich podstawie należy przedstawić krótką wypowiedź lub analizę otrzymanych materiałów. W dalszej części egzaminu członkowie komisji mogą zadawać kolejne pytania.

Za część ustną można uzyskać maksymalnie 20 punktów.

Ocena końcowa

Końcowa ocena maturalna jest oczywiście sumą uzyskanych punktów podczas egzaminów. Maksymalnym wynikiem jest 100 punktów: 60 z egzaminów + 40 dodatkowe punkty (i crediti formativi) zdobyte podczas ostatnich trzech lat liceum. Te dodatkowe punkty są możliwe do zdobycia głównie za średnią ocen i dodatkowe zajęcia pozaszkolne takie jak kursy językowe, kursy informatyczne, aktywności sportowe itp.

Komisja ma prawo również dać 5 dodatkowych punktów bonusowych osobom, które miały co najmniej 30 dodatkowych punktów oraz 50 punktów z egzaminów.

Wyniki nie są podawane natychmiast. Są wystawiane dopiero kilka dni po zakończeniu egzaminów.

Gdy myślę o swojej maturze to mam bardzo mieszane emocje. To był dla mnie bardzo trudny okres pod kątem organizacyjnym. W tym samym czasie były w Polsce egzaminy wstępne na studia (które musiałam zdawać chcąc studiować w Polsce). Jednocześnie chyba nie przejmowałam się za bardzo maturą, byłam dość spokojna…może dlatego, że byłam już po polskich egzaminach, które były dla mnie bardzo stresujące. Po powrocie z Polski miałam 2 dni na przygotowanie się do matury i chyba po prostu nie miałam kiedy się martwić i przejmować 🙂

A ty jak wspominasz swoją własną maturę? Co było najtrudniejszą częścią?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top