Nauka języków przez zabawę – artykuł gościnny

Dzisiejszy artykuł może być przydatny jako inspiracja do samodzielnej nauki lub dla osób, które uczą innych. Nauka języków przez zabawę to jedna z najskuteczniejszych metod, a dzisiaj Katarzyna Zgorzelska, studentka dziennikarstwa współpracująca z poznańskim oddziałem TEB Edukacja podpowie nam kilka sposobów na wykorzystywanie zabaw w kontekście języków obcych.

Nauka języka angielskiego stała się powszechna w szkołach, a także w przedszkolach. To zdecydowanie najczęściej nauczany język obcy w Polsce i w całej Europie. Coraz częściej placówki oświatowe oferują też zajęcia z drugiego języka obcego; w szkole podstawowej nauka drugiego języka rozpoczyna się obecnie w VII klasie. Jednak można nauczać dzieci znacznie młodsze. Najczęściej wybierany jest jako drugi język niemiecki, następnie francuski i rosyjski, w dalszej kolejności włoski i hiszpański. Jak można uczyć włoskiego przez zabawę?

Znaczenie zabawy w nauce języka

Dla młodszych dzieci zabawa ma podstawowe znaczenie w przyswajaniu wiedzy, dlatego w dobrych szkołach językowych gry i zabawy edukacyjne są stosowane już od wielu lat. Wiadomo jednak, że naukę języka można rozpocząć jeszcze zanim dziecko pójdzie do szkoły. Języka ojczystego uczy się bowiem w domu i w przedszkolu poprzez konwersację, a dopiero później przychodzi nauka czytania i pisania. Nauka języka obcego w tej samej kolejności: konwersacja – czytanie – pisanie jest zatem najbardziej naturalną z możliwych.

Gry i zabawy w języku włoskim są doskonałą pomocą dydaktyczną, przygotowującą dziecko do „poważnej” nauki w szkole. Mają też ogromne znaczenie w zacieśnianiu więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicami – wiele z nich zaprojektowanych jest dla całej rodziny. Wspólna nauka poprzez zabawę  daje też możliwość rodzicom poznania tajników języka włoskiego, który uchodzi za stosunkowo łatwy do nauczenia się. Im szybciej rodzice zaczną wdrażać gry i zabawy po włosku, tym łatwiej dziecko zacznie przyswajać ten język w szkole.

Wreszcie inny ważny aspekt niektórych gier edukacyjnych – prostota i możliwość zabawy wszędzie: w poczekalni u lekarza, podczas jazdy pociągiem lub samochodem, kiedy dziecku dłuży się czas. Kilka pomysłów poniżej.

Kolory, litery, przedmioty

  • Nauka kolorów. Pytamy dziecko: cosa è verde? (co jest zielone?), wyjmując z torebki różne przedmioty – oczywiście może to być każdy inny kolor. Dziecko wskazuje przedmiot w danym kolorze, a za nazwanie go w języku włoskim otrzymuje od nas dodatkowy bonus
  • Nazywanie przedmiotów na daną literę. Pokazujemy różne przedmioty i prosimy dziecko, aby wskazało, które z nich zaczynają się na określoną literę. Oczywiście cała komunikacja przebiega po włosku, jest to zabawa dla dziecka nieco starszego
  • Co mamy w domu. Dzieci, które już chodzą do szkoły, możemy poprosić o opowiedzenie, co znajduje się w naszym domu w kuchni, pokoju dziennym, sypialni, itp.  Można też urządzić konkurs i zapisywać, kto wymieni więcej rzeczy znajdujących się w danym pomieszczeniu
  • Ciąg słówek. Dziecko, które uczy się włoskiego już jakiś czas i ma określony zasób słów, może utrwalić ich znajomość, jeżeli zaproponujemy mu zabawę w ciąg słów. Podajemy jakieś słowo w języku włoskim, a zadaniem dziecka jest znalezienie słowa na literę, na którą kończy się to podane przez nas. Kto nie może podać słowa albo poda takie, które już padło – przegrywa
  • Zakupy. Będąc z dzieckiem w markecie możemy je poprosić, aby przyniosło nam do wózka określony produkt, podając jego nazwę po włosku. Jest to nie tylko bardzo dobry sposób na zapamiętanie słówek i poznanie nowych, ale także atrakcja sama w sobie – dzieci na ogół bardzo lubią towarzyszyć nam w zakupach.

Gry i zabawy grupowe

  • Zwierzęta (animali). Potrzebne będą slajdy z różnymi gatunkami zwierząt (na każdym slajdzie inne zwierzę), rzutnik i tablica do wyświetlania prezentacji. Zadaniem dzieci jest nazwanie zwierząt; kto poda najwięcej nazw, wygrywa
  • Warzywa i owoce. Potrzebny będzie duży karton, nożyczki, klej, zdjęcia lub rysunki warzyw i owoców (niewielkich rozmiarów), pionki i kostka do gry. Przygotowujemy planszę do gry: przyklejamy na kartonie zdjęcia warzyw i owoców tak, aby tworzyły jeden ciąg dowolnego kształtu, przy czym jedno zdjęcie = jedno pole. Zaznaczamy też dodatkowo start i metę. Niektóre ze zdjęć oznaczamy cyframi, do których dopisujemy polecenia w języku włoskim: idź naprzód do… (nazwa) lub cofnij się do… (nazwa). Na przykład pomarańcza oznaczona jest numerem 4. Czytamy polecenie: idź naprzód do banana. Zadaniem dziecka jest odnalezienie zdjęcia banana, znajdujące się w kierunku mety i postawienia na nim pionka. Albo: ogórek oznaczony jest numerem 5. Czytamy polecenie: cofnij się do pomidora. Dziecko odnajduje zdjęcie pomidora, znajdujące się w kierunku startu i stawia na nim pionek. Wygrywa ten uczestnik, który pierwszy dotrze do mety.

Powyższe zabawy można przeprowadzić z użyciem innych zestawów tematycznych. Dla dzieci starszych mogą to być nazwy państw lub miast (w brzmieniu włoskim), nazwy ubrań, mebli, przedmiotów codziennego użytku lub produktów żywnościowych.

Doskonałą metodą utrwalania przyswojonych słówek jest śpiewanie piosenek. Istnieją piosenki, które zostały ułożone specjalnie do nauki różnych języków, w tym włoskiego. Te można zaproponować młodszym dzieciom. Natomiast młodzież i dorośli mogą uczyć się, wykorzystując piękne włoskie piosenki estradowe, z których wiele stało się światowymi przebojami. Ich teksty nie są skomplikowane, a melodie wpadające w ucho i dobre do śpiewania zespołowego.

Mogą Cię też zainteresować te wpisy:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top