3 włoskie powiedzenia ze słowem ZUCCA

Dzisiaj przygotowałam dla was wpis w jesiennym klimacie. Z nagrania możecie wyłapać sporo wyrażeń związanych z jesienią, ale głównym tematem są 3 włoskie powiedzenia ze słowem zucca (czyli dynia).

3 włoskie powiedzenia ze słowem ZUCCA

Essere una zucca vuota

Dosłownie oznacza to być pustą dynią i możemy tak powiedzieć o kimś mało inteligentnym, głupim. Często wystarczy powiedzieć sei una zucca (już bez dodawania vuota) żeby uzyskać ten sam efekt 🙂

Luca è proprio una zucca (vuota) – Luca jest naprawdę głupi / pustą dynią

Jest jeszcze inny sposób żeby wyrazić, że ktoś nie jest zbyt rozsądny: non avere sale in zucca (przeciwieństwo następnego powiedzenia).

Avere sale in zucca

Tak jak wspomniałam wyżej tu chodzi o bycie rozsądnym, rozważnym, inteligentnym. Dosłownie chodzi o sól w dyni, co po polsku nie ma zbyt dużego sensu. Mimo wszystko pamiętajcie, że można tę sól mieć lub nie mieć:

Marina ha sale in zucca, non fa niente di stupido – Marina jest rozsądna, nie robi nic głupiego
Marina non ha sale in zucca, ha fatto una cavolata – Marina nie jest rozsądna, zrobiła głupstwo

Essere una zucca dura

To jest zdecydowanie moje ulubione powiedzenie z dynią 🙂 Łatwo to sobie wyobrazić i, dzięki temu, skojarzyć ze znaczeniem. Dosłownie oznacza to być twardą dynią, czyli być upartym, ciężkim do przekonania (po włosku testardo, difficile da convincere). Tutaj w wideo wspominam też o innym wyrażeniu: essere di coccio, które jest chyba jeszcze bardziej popularne niż twarda dynia.

Od dyni mamy też słówko uno zuccone, które może być używane zarówno w znaczeniu kogoś głupiego, jak i upartego, aczkolwiek ja częściej spotkałam się z tym drugim znaczeniem:

Mario è proprio uno zuccone, deve sempre fare di testa sua – Mario jest uparciuchem, zawsze musi robić po swojemu

Daj znać w komentarzu (może być po włosku) czy lubisz jesień 🙂 i jeśli tak to co Ci się podoba, a co nie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!

No fields found, please go to settings & save/reset fields

Scroll to Top