W lipcu tego roku włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło świetny projekt, mający na celu przybliżenie włoskiego dziedzictwa kulturowego obcokrajowcom (i nie tylko). “ITALY. Land of Wonders” to gra dostępna za darmo na urządzenia z systemem iOS lub Android. W tym wpisie wytłumaczę Wam o co w niej chodzi oraz pokażę jak w ogóle ta gra wygląda. Oczywiście wszystkie umieszczone obrazki to zrzuty ekranu z gry.
Motyw przewodni gry
Przy pierwszym uruchomieniu gry poznajemy od razu bohaterów, którzy będą nam towarzyszyć w tej niesamowitej przygodzie. Pierwszy z nich to Elio – strażnik latarni, który jest tak jakby naszym pracodawcą 🙂 Elio potrzebuje pomocy w zbieraniu 20 iskierek (po jednej z każdego regionu) do uruchomienia słońca, które świeci codziennie nad Włochami.
Poznajemy też od razu 5 Opiekunów, którzy będą nam towarzyszyć przez całą podróż po Włoszech:
- Sapidus – Opiekun Smaku
- Arbiter – Opiekun Designu
- Artifex – Opiekun Sztuki
- Flora – Opiekun Natury
- Lyra – Opiekun Rozrywki.
To właśnie dzięki nim będziemy poznawać ciekawostki z różnych kategorii.
Na czym polega gra ITALY. Land of Wonders?
W trakcie gry podróżujemy po Włoszech, rozwiązując zagadki logiczne w najważniejszych miastach każdego włoskiego regionu.
Po każdej rozwiązanej planszy uzyskujemy dostęp do nowych informacji (zazwyczaj jest ich 5-6). Struktura jest zawsze taka sama: nazwa, miasto, zdjęcie, treść. Zwracaj uwagę na te kolorowe nazwy na samej górze! Ja zauważyłam, że bardzo często je pomijałam przez wygląd czcionki, jaki został tu zastosowany, ale warto wiedzieć o czym czytamy.
Oczywiście możemy też później przeglądać wszystkie ciekawostki w specjalnym albumie 🙂 Nie bój się, że coś Ci przepadnie jeżeli nie masz od razu czasu na przestudiowanie wszystkich informacji. Jak widzisz mamy tu przeze wszystkim podział na regiony (po lewej stronie), ale także na kategorie (do zmiany kategorii służą obrazki Opiekunów w górnej części).
Propozycja ćwiczenia językowego
Jeśli już trochę mnie znasz z pewnością spodziewałeś/aś się propozycji ćwiczenia 🙂 Treść tych ciekawostek jest na tyle krótka, że spokojnie można je wykorzystać do nauki włoskiego.
W wybranym przez Ciebie momencie dnia (tutaj mówiłam o tym jak to zrobić i dlaczego to ważne) możesz popracować z jedną ciekawostką lub z całą grupą z danej łamigłówki jeśli znasz lepiej włoski.
1. Przeczytaj treść po raz pierwszy i odpowiedz sobie na pytania: czy zrozumiałem/am o co chodzi? Jeśli wszystko jest jasne, możesz przejść do następnej.
2. Jeśli nie, skup się na słowach lub zdaniach, których nie rozumiesz. Poszukaj w słowniku co to może znaczyć.
3. Wykorzystaj ciekawostki jako początek przygody we włoskiej części Internetu 🙂 Jeżeli coś szczególnie Cię zaciekawi wygoogluj więcej informacji lub poszukaj jakiegoś nagrania na YouTubie na ten temat. Ja przepadłam gdy zaczęłam zagłębiać ciekawostki o Sardynii, o której ogólnie wiem bardzo mało (teraz już trochę więcej ;)).
Kilka słów o możliwych opcjach i ustawieniach
Dotykając ikony trybika w prawym górnym roku otwiera nam się okienko z ustawieniami.
Najważniejsza informacja dotyczy zapewne dostępnych języków. W tym momencie w grze mamy do wyboru 11 języków. Póki co brakuje w nich polskiego, ale nie ma co się zniechęcać! To świetna okazja na ćwiczenie włoskiego!
Oczywiście możemy tu też zarządzać naszymi preferencjami związanymi z dźwiękiem i wideo oraz obejrzeć ponownie wstęp, który pokazuje się przy pierwszym uruchomieniu aplikacji.
Na koniec kilka słów ode mnie, już całkiem subiektywnie. Gra bardzo mi się spodobała, ale głównie przez te ciekawostki. Same łamigłówki są ciekawe, niektóre łatwe, inne trudniejsze (każda plansza ma oznaczony poziom trudności). Czy ta gra Ci się spodoba, zależy tylko od tego, czy lubisz gry logiczne. Grafika bardzo mi się podoba i nie znalazłam póki co niedociągnięć. Polecam!
Jeżeli przetestujesz tę aplikację koniecznie daj mi znać co o niej myślisz i czy przypadła Ci do gustu!