Jak dodać i ustawić włoską klawiaturę w komputerze?

Często udzielając korepetycji z włoskiego spotykałam się z pytaniem jak dodać i ustawić włoską klawiaturę w komputerze? W związku z tym, że tych pytań było ostatnimi czasy dość dużo postanowiłam napisać krótki poradnik o tym jak to zrobić 🙂

Po co mi włoska klawiatura?

Jak powszechnie wiadomo język włoski posiada w swojej bazie wiele wyrazów, które zawierają akcenty. Gdy znajdziemy się w sytuacji, w której musimy napisać wiadomość e-mail do zarezerwowanego przez nas hotelu we Włoszech, ważne jest aby treść tej wiadomości była skonstruowana poprawnie pod względem gramatycznym i ortograficznym. Bez zainstalowanej w komputerze klawiatury włoskiej nie uda nam się napisać poprawnie wyrazów akcentowanych.

Na przykładzie systemu operacyjnego Windows 10 pokażę Wam jak dodać włoską klawiaturę w ustawieniach systemu. Nie jest to w żaden sposób skomplikowane.

Dodawanie włoskiej klawiatury

Zaczynamy od wejścia do ustawień komputera klikając na Start -> Ustawienia (rys. 1)

menu-start

W Ustawieniach szukamy opcji: Czas i Język (rys. 2)

W dalszej kolejności po lewej stronie klikamy na Region i Język (1), a następnie wybieramy przycisk Dodaj język (2) (rys. 3)

W okienku które się pojawi (1) wpisujemy wyraz, np.: “włoski” i z listy wybieramy (Italiano (Włoski)) (2) i zatwierdzamy wybór klikając na przycisk Dalej. (rys. 4)

W kolejnym kroku, możemy odznaczyć opcje: Ustaw mój język wyświetlania systemu Windows (1) oraz Pismo odręczne (2). W przypadku pozostawienia tych dwóch opcji zaznaczonych po ponownym zalogowaniu się nasz system będzie po włosku. Zatwierdzamy nasz wybór klikając na przycisk: Zainstaluj (3). (rys. 5)

Po chwili na komputerze zainstaluje się dodatkowy język do obsługi klawiatury co widoczne jest na poniższym obrazku (rys. 6):

Przełączanie na język włoski

Aby korzystać z zainstalowanej, włoskiej klawiatury, musimy zmienić język na włoski klikając obok zegara w prawym dolnym rogu ekranu na ikonę POL, wybierając ikonę ITA z listy (rys. 7).

przełączanie języka

Innym, szybszym sposobem na przełączenie języka jest skorzystanie ze skrótu klawiaturowego Windows + Spacja lub Shift + Alt.

To wszystko! Od teraz będziecie mogli z pełną swobodą pisać wyrazy “po włosku” czyli takie, które zawierają akcenty.

Gdzie na klawiaturze znajdują się włoskie akcenty?

Udało nam się dodać włoską klawiaturę. Jednak nasz komputer nie ma fizycznej włoskiej klawiatury przez co nie wiemy gdzie dokładnie znajdują się akcentowane litery? Skąd zatem mamy wiedzieć jak napisać np. wyraz città? Z pomocą przyjdzie nam poniższa ściąga:

Akcentowana literaKlawisz na klawiaturze
è{ [
éSHIFT + { [
ò: ;
à” ‘
ù\ |
?SHIFT (myślnik)
ì+ =
(apostrof) (myślnik)

Innym sposobem na to, aby dowiedzieć się pod jakimi klawiszami ukryte są akcentowane litery jest skorzystanie z klawiatury ekranowej (pamiętając o tym, żeby najpierw przełączyć język na włoski, a w drugiej kolejności uruchomić klawiaturę ekranową).

Co ciekawe, włoska klawiatura pozwala na używanie jeszcze kilku innych znaków, np. ç, °, §, a znaki specjalne nad literami są trochę inaczej poukładane. Poniżej zdjęcie mojej klawiatury (mam włoski laptop) – porównajcie sobie z Waszą 🙂

Myślę, że ten dość nietypowy jak na dotychczasową treść wpis, będzie dla Was pomocną instrukcją jak dodać i ustawić włoską klawiaturę w komputerze z którego korzystacie na co dzień.

6 opinii w “Jak dodać i ustawić włoską klawiaturę w komputerze?”

 1. A ja mam pytanko jak zrobic u z akcentem, np. w wyrazie piu’? Bo tego nigdzie nie znalazłam. Super przydatny artykuł!!!

  1. Ciao Stef! Dodałam tę informację w tabelce w artykule, nie wiem, jak mogłam to pominąć!
   Literę ù znajdziesz koło prawego Entera, pod nawiasami kwadratowymi (odszukaj ją też na moim zdjęciu).

   1. To nadal nie wyjaśnia jak pisać u’ w wyrazach np. piu czy Gesu. Ta kreseczka (przecinek) nad u jest skierowany w inną stronę niż w wyjaśnieniu. Poza tym wyjaśnienie, tabelka bardzo przydatne
    pozdrawiam

     1. hmmm, czytam w oryginale książkę Melani G. Mazucco Io sono con te, wydawnictwo SUPER ET i w wyrazach piu, Gesu, giu, kreseczka uparcie górną część kieruje w prawo…., tak jak np. w literze é.

    1. Faktycznie, znalazłam podgląd tej książki na stronie wydawnictwa… szczerze mówiąc to już pytanie do autorki lub wydawnictwa, dlaczego postawili na taką pisownię.
     W słownikach j. włoskiego te wyrazy także zapisane są tak jak napisałam w poprzednim komentarzu: più oraz Gesù.
     U z akcentem w drugą stronę nawet nie da się wstawić bezpośrednio z klawiatury włoskiej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!

No fields found, please go to settings & save/reset fields

Scroll to Top