Jak skutecznie uczyć się języków obcych np. języka włoskiego

Jak skutecznie nauczyć się obcego języka?

Języki obce od zawsze mnie fascynowały. Najbardziej chyba lubię szukać analogii i różnic między nimi, ponieważ widać wtedy wpływ historii i naszej ewolucji poprzez wieki.
W dzisiejszych czasach znajomość przynajmniej jednego dodatkowego języka jest prawie wszędzie już standardem, dlatego pomyślałam, że zrobię całkiem subiektywną listę metod i narzędzi, które według mnie pomogą każdemu w osiągnięciu celu, czyli po prostu jak skutecznie nauczyć się obcego języka?

1. Określ cel – definisci lo scopo

Po pierwsze zastanów się po co uczysz się danego języka? Chcesz podróżować? Potrzebny Ci on jest do pracy? Czy po prostu chcesz się go nauczyć? NIE ZAPOMINAJ O TYM, NON DIMENTICARLO.


Warsztaty – Jak wyznaczać cele w kontekście nauki języków?

Wspólnie podczas szkolenia przejdziemy przez cały proces wyznaczania celu, zaczynając od samych podstaw.

2. 15 minut dziennie – 15 minuti al giorno

Wiadomo, że nauka języków wymaga dużego nakładu pracy. Nawet jeżeli zapiszesz się na jakiś kurs językowy, godzina lub dwie w tygodniu, ale poza tym czasem nic sam nie zrobisz to wiedz, że marnujesz czas i pieniądze. Według mnie najlepszym sposobem na wymówki typu “nie mam czasu dzisiaj”, “nie umiem się sam uczyć”, “nie wiem za co się zabrać” to właśnie poświęcenie 15 minut dziennie żeby zrobić jedną z tych rzeczy:

  • powtórzyć kilka nowych słówek (albo nauczyć się ich)
  • zrobić jedno lub dwa ćwiczenia z gramatyki
  • obejrzeć lub posłuchać jakiś krótki filmik np. na YouTubie w języku, który nas interesuje
  • przeczytać jeden dowolny artykuł lub tekst w tym języku

To nie zmienia faktu, że i tak najlepiej znaleźć sobie przynajmniej jeden dzień gdzie poświęcamy jednak więcej niż te 15 minut. Najlepiej żeby to było “stałe spotkanie”, żeby nie okazało się, że odkładamy z dnia na dzień, a tu znowu kolejny termin lekcji czy kursu (albo w przypadku osób, które uczą się same — odłożenie w nieskończoność). Zobacz także nagranie spotkania, podczas którego odpowiadam na pytanie czy 15 minut faktycznie wystarczy.

3. Gramatyka jest trudna, nudna i niepotrzebna

Nic bardziej mylnego. (Niente di più sbagliato.) Gramatyka to podstawa. Co z tego, że będziesz znać dużo słów jak nie będziesz wiedzieć jak je razem poskładać? Każdy język rządzi się własnymi prawami i trzeba je znać.

Najlepszy sposób na ogarnięcie gramatyki w większości przypadków to robienie dużej ilości ćwiczeń. Najpierw pisemnie, potem coraz więcej wdrażać w mowę. W ten sposób wyuczysz się pewnych struktur językowych i będzie Ci to łatwiej wychodzić jak już będziesz chcieć tego użyć w praktyce.

4. Nie pozwalaj sobie na dłuższe przerwy – non permetterti pause troppo lunghe

W szczególności na początkowym etapie nauki, dłuższe przerwy w nauce spowodują, że dużo zapomnisz. W związku z tym, gdy już wrócisz do nauki zdemotywujesz się bo już nic nie pamiętasz, bo wszystko Ci się miesza. Tutaj wracam do punktu nr 2: 15 minut każdy jest w stanie znaleźć. Koniec z wymówkami.

Gdy już znamy podstawy języka i umiemy się nim posługiwać, przerwy nie są takie straszne. Dalej zapominamy pewne rzeczy, ale nie zapomnimy większości z nich, tak jak może być w przypadku przerwy na samym początku.

5. Proś o pomoc – chiedi aiuto

Kursy językowe są coraz bardziej popularne i coraz bardziej dostępne pod względem ich ceny. Ale nie zapominajmy też o innych możliwościach.

W szczególności na początku warto mieć jakieś wsparcie merytoryczne osoby, która zna się na rzeczy. Osoby, która powie nam jak prawidłowo wymawiać słowa. Opowie nam coś więcej o języku oraz, która będzie poprawiać nasze błędy.

Jeżeli boisz się pójść na kurs językowy możesz wybrać zajęcia indywidualne. Wtedy łatwiej będzie Ci znaleźć odwagę, żeby zacząć mówić. Na zajęciach indywidualnych masz zagwarantowane też indywidualne podejście i dostosowanie się nauczyciela do Twoich potrzeb i czasu, jaki potrzebujesz na zrozumienie pewnych rzeczy. Nikt nie goni.

Kursy językowe z kolei mają taką zaletę, że jednak fakt, że jest program, który musi być zrealizowany, nie pozwala nam zbytnio spocząć na laurach, omijać lekcji, nie uczyć się — bo wiemy, że jeśli sobie pozwolimy na chill to potem możemy mieć problem z komunikacją w grupie.

6. Używaj języka – usa la lingua

Nie musimy podróżować, żeby mieć możliwość używania języka. Możemy po prostu wyjść na miasto albo znaleźć wirtualnych znajomych do rozmowy/czatu. Jeśli chodzi o to gdzie spotkać osoby posługujące się językiem, którego się uczymy to prostym sposobem jest np. wpisanie frazy “Language Exchange” w Facebook’owej wyszukiwarce. Większość miast ma takie grupy. Można tam umieścić ogłoszenie w formie “oferuję polski, szukam niemieckiego”. To jest całkowicie darmowe rozwiązanie, które dodatkowo sprawi, że poznamy dużo ciekawych osób.

Inny sposób to dołączenie do portalu Couchsurfing. Działa on na całym świecie. Można spotkać osoby z całego świata. W naszym mieście lub w mieście, do którego wybieramy się w podróż. Głównie jest to portal, gdzie można szukać/oferować darmowy nocleg, ale jest też opcja z samym spotykaniem się na mieście. Warto zerknąć 😉

7. Nauka online

W Polsce chyba najpopularniejszym darmowym narzędziem online do nauki języków jest Duolingo. Niestety jeśli znasz tylko polski, to wybór języków jest dość biedny. Najlepiej korzystać z tego serwisu z językiem angielskim jako podstawa.

Do nauki słówek polecam Memrise lub aplikacje na telefon (przynajmniej możemy wtedy uczyć się słówek np. w drodze do pracy lub w kolejce na poczcie albo u lekarza).

BBC Languages: to zbiór bardzo dużej ilości ciekawych materiałów w bardzo dużej ilości języków.

Coursera: strona z kursami online z różnych dziedzin, niedawno wprowadzili też kursy językowe. Mi ten portal bardzo pomógł w pracy nad słuchem w języku angielskim. Teraz nie mam już w ogóle potrzeby korzystania z napisów.

Forvo: jest to strona, która pozwala nam nauczyć się poprawnej wymowy słów (o ile to czego szukamy jest w bazie) 🙂

…i wiele innych.

Niestety minusem takiego typu nauki jest stosunkowa mała możliwość ćwiczenia mówienia. Uczymy się głównie słów, jakieś podstawowe struktury gramatyczne. Więc według mnie takie strony jak Duolingo są fajne, żeby w ogóle zobaczyć czy nam się podoba dany język, czy jest bardzo trudny itp. ale nie możemy się ograniczyć tylko do takiej metody uczenia się.

Od niedawna pracuję również nad własną platformą z kursami z włoskiego:

Jedna platforma do nauki włoskiego,

wiele sposobów na kontakt z językiem!

Klub włoskiego - jedna platforma, wiele sposobów na kontakt z językiem

8. Nauka przez zabawę

To bardzo popularna metoda przy nauczaniu dzieci. Najprościej jest wykorzystać jakąś grę z nowymi słowami, żeby dzieci “z automatu” się tego nauczyły. Dorośli tracą chęć do “zabawy”, ale to nie znaczy, że nauka języków nie będzie dla nas fajna. Trzeba po prostu szukać czegoś, co dla nas będzie bardzo przyjemne, coś co bardzo nam się podoba, coś co motywuje do tego żeby się dalej uczyć. Często to nie są zabawy, ale np. są to konkretne rodzaje ćwiczeń, zadań. Konkretne metody nauki słówek. Każdy ma swoje “zabawy” jeśli chodzi o naukę 🙂 Więcej o tym możesz przeczytać tutaj.

9. Ewidentne zaznaczanie błędów

To jest coś, czego na początku nie rozumiałam. W liceum moja nauczycielka z hiszpańskiego doradziła, żeby nie ścierać błędów (nie mazać ich gumką ani korektorem). Najlepiej przekreślić błąd (tak żeby dalej była możliwość odczytania co tam jest) i zapisać jakimś kolorem (np. czerwonym albo zielonym) poprawne słowo. Ludzkość uczy się na błędach. No właśnie.

W momencie gdy wrócimy sobie do danej notatki czy ćwiczenia i zobaczymy ten poprawiony błąd łatwiej nam będzie zapamiętać poprawną formę. To, że popełniliśmy błąd pomoże nam zapamiętać, że czegoś się początkowo źle nauczyliśmy.

Wyśmiałam tą metodę, dopóki sama nie zauważyłam, że to działa i że o wiele szybciej uczyłam się nowych rzeczy i z czasem popełniałam coraz mniej błędów.

10. Systematyczność, czyli praktyka i ćwiczenia

Systematyczność — bardzo ważne słowo (wiem, że już o tym wspominałam wcześniej, ale to jest M E G A ważne).

To jest podstawa.

Motywacja do ciągłej nauki.

Ciągła praktyka, używanie języka.

Ćwiczenia i uczenie się nowych słów.

Jeszcze raz — 15 minut dziennie jako minimum.


To według mnie jest recepta na szybką i skuteczną naukę języków. U mnie się to sprawdza.
A wy macie jakieś inne podpowiedzi? Co u Was pomaga w nauce języków? Podzielcie się Waszym doświadczeniem 🙂

4 opinie w “Jak skutecznie nauczyć się obcego języka?”

  1. Z pewnością skorzystam z tych rad.
    Mnie motywuje to, że oglądając choćby krótki filmik jestem w stanie zrozumieć o czym mówią bohaterowie (choć Włosi niestety mówią często tak, że ciężko ich zrozumieć, więc różnie to bywa. Można nawet oglądać bajki i uczyć się przez zabawę.) 🙂
    Zdecydowanie zgadzam się z tym, że konieczna jest systematyczność.Zbyt długie przerwy sprawiają, że wiele wiadomości ulatuje i trzeba uczyć się ich na nowo. Co nie zmienia faktu, że krótkie przerwy są niezbędne, żeby odciążyć i zrelaksować szare komórki i wrócić do nauki z nowym zapałem.

    1. zgadza się! czasami krótka przerwa jest konieczna, najlepiej na podróż i wykorzystanie języka w praktyce 😛

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top