Kalendarz przyimkowy 2020

Dzisiejszy artykuł jest inny niż zazwyczaj, ponieważ chcę Wam pokazać z bliska najnowszy produkt dostępny w sklepie: ścienny kalendarz przyimkowy na 2020 rok do nauki włoskich przyimków. Jest to wynik współpracy z Karoliną z Język włoski na dobranoc, o której już nie raz wspominałam na moich kanałach komunikacji. W tym wpisie możecie zobaczyć z bliska co czeka was w środku oraz możecie się trochę zainspirować do tego, jak pracować z naszym kalendarzem.

Kalendarz przyimkowy – czyli jaki?

Przede wszystkim każdy miesiąc zawiera zwroty, słowa, wyrażenia z konkretnego zakresu tematycznego, które łączą się z przyimkami. Wszystkie przykłady są przetłumaczone na język polski, więc nie będzie potrzebne szukanie w słowniku ich znaczeń. Poza naszymi propozycjami masz też sporo miejsca na wpisanie swoich własnych przykładów i wyrażeń, których się uczyłeś w danym miesiącu (o tym dokładniej piszę poniżej).

kalendarz przyimkowy przykładowy miesiąc

Każdy miesiąc to konkretny zakres tematyczny i inne zdjęcia nawiązujące do włoskich miejsc lub symboli w górnej części strony:

  • styczeń – śnieg i zima
  • luty – moda i ubrania
  • marzec – środki transportu i podróże
  • kwiecień – ludzie
  • maj – kuchnia i jedzenie
  • czerwiec – książki i nauka
  • lipiec – różne wyrażenia z czasownikiem andare
  • sierpień – wakacje i morze
  • wrzesień – szkoła
  • październik – różne wyrażenia z życia wzięte
  • listopad – mieszkanie i części domu
  • grudzień – okres Świąt.

Jeśli chodzi o poziom zaawansowania – myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie! Osoby zaawansowane również 🙂

Kalendarz jak trzeba!

kalendarz przyimkowy miesiąc

Oczywiście nie chodzi tu tylko o naukę, w końcu to przecież kalendarz! A jak na kalendarz przystało to oczywiście mamy tu wypisane po włosku:

  • nazwy miesięcy
  • nazwy dni tygodnia (w końcu zapamiętasz, jak się mówi np. czwartek)
  • nazwy świąt (polskich i włoskich).

Kwestię świąt rozwiązałyśmy za pomocą flag w następujący sposób:

  • jeśli święto jest obchodzone tylko w Polsce oznaczyłyśmy to polską flagą
  • gdy święto występuje tylko we Włoszech oznaczyłyśmy to włoską flagą
  • jeśli święto jest obchodzone zarówno w Polsce, jak i we Włoszech, to nie ma żadnej flagi.

Wypisane są tylko najważniejsze święta państwowe i religijne oraz główne święta okolicznościowe takie jak np. Dzień Babci, Dzień Dziecka, Dzień Matki itp. Dość małe było zainteresowanie takimi nietypowymi świętami jak Dzień przytulania, Dzień pizzy, Dzień kawy, itp. więc ostatecznie zrezygnowałyśmy z tego. Mi osobiście chodzi jeszcze po głowie pomysł żeby zrobić naklejki z takimi właśnie świętami, które by pasowały idealnie jeśli chodzi o wielkość do tych kalendarzy. Dajcie mi znać jeśli jesteście zainteresowani takim czymś 🙂

Dość problematyczne okazało się np. oznaczenie 8 grudnia. W Polsce jest świętem kościelnym, ale jest to zwykły dzień pracujący. We Włoszech jest to w pełni dzień wolny dlatego zyskał on ostatecznie tylko flagę włoską.

Dni wolne tylko we Włoszech są dodatkowo oznaczone na zielono np. 25 kwietnia, 2 czerwca, 8 grudnia.

Kalendarz przyimkowy jako narzędzie do śledzenia postępu

kalendarz przyimkowy oznaczenie świąt

Bardzo modne są w dzisiejszych czasach tzw. habit trackery, więc pomyślałyśmy, że w naszym kalendarzu na to też powinno znaleźć się kawałek miejsca. W każdym dniu w prawym dolnym rogu jest puste serduszko, które możesz pokolorować gdy w tym dniu udało Ci się siąść np. do nauki przyimków. Pamiętaj, że systematyczna nauka jest kluczem do sukcesu, w szczególności jeśli chodzi o przyimki.

Oczywiście możesz sobie śledzić inny postęp: może to być ogólnie nauka włoskiego lub inna czynność, nad którą chcesz pracować codziennie.

Kalendarz z miejscem na notatki

To nie jest kalendarz, który ma być tylko ozdobą na ścianie. To kalendarz, z którym przez rok będziecie pracować nad językiem włoskim! Dlatego też zostawiłyśmy sporo przestrzeni na notatki. Przede wszystkim jest na to przeznaczone miejsce w każdym dniu – można zanotować ważne wydarzenia lub po prostu jakiego wyrażenia się nauczyliście (lub planujecie się nauczyć jeśli jesteście przyzwyczajeni do planowania nauki).

Pod tabelą z dniami miesiąca struktura w każdym miesiącu jest taka sama:

  • po lewej stronie jest proponowana przez nas lista wyrażeń z przyimkami. Możecie potraktować ją jako checklistę i też zaznaczać serduszko opanowanego wyrażenia. Na końcu każdej listy macie kilka pustych serduszek, którym możecie przypisać własne wyrażenia,
  • po prawej stronie jest pusta przestrzeń, w której możecie wprowadzać dowolnie notatki lub wykorzystać moje naklejki “planerki” żeby trochę to uporządkować.

To oczywiście tylko inspiracje, ale te naklejki były stworzone z myślą o tych osobach, które lubią zapisywać co mają do zrobienia i odznaczać to, co już zrobione. I znowu – to nie musi być stricte związane z nauką włoskiego. Mogą to być rzeczy, o których musicie pamiętać w danym miesiącu.

Kilka technicznych informacji o kalendarzach

Kalendarz przygotowałyśmy w dwóch formatach A3 i A4. Poza samym rozmiarem, kalendarze różnią się też tym, że wersja A3 ma dodatkowo białe ramki.

kalendarz przyimkowy a4 i a3

Kalendarze mają nadruk jednostronny, co oznacza, że po zakończonym miesiącu lub roku możesz wykorzystać kalendarz przyimkowy np. w ten sposób:

  • zdjęcie możesz wyciąć i zrobić z niego ładną pocztówkę lub zakładkę do książki
  • listę przyimków i notatki możesz np. wkleić do zeszytu.

Co do uwag technicznych chcę jeszcze zwrócić uwagę na odpowiedni wybór formatu. Wybierz format A4 jeśli zamierzasz często pisać w kalendarzu (używać go jako notes). Będzie Ci wtedy wygodniej. Wybierz większy format A3 jeśli chcesz lepiej widzieć napisy z daleka i mieć więcej przestrzeni na notatki.

kalendarz przyimkowy a4 na biurku
kalendarz przyimkowy wygląd miesiąca



Każdy miesiąc to widok pięciu tygodni. Jeśli tydzień zaczyna się lub kończy w innym miesiącu to cyferki i serduszka z tych miesięcy są widoczne, jednak wyszarzone. Mnie osobiście denerwuje w kalendarzach ściennych to właśnie “urwany” tydzień gdy zaczyna się nowy miesiąc. W naszym kalendarzu możecie zacząć przekręcić stronę albo pierwszego dnia miesiąca, albo jeśli wolicie dopiero od początku pełnego tygodnia.Wykorzystałyśmy ten fakt powtarzania dni również w sytuacji gdy w danym miesiącu wypada więcej niż 5 tygodni bo np. niedziela jest pierwszego, lub miesiąc kończy się w poniedziałek. W takiej sytuacji w bieżącym miesiącu oznaczyliśmy to ukośnikiem, a pełny kafelek na notatkę znajduje się w poprzednim lub następnym miesiącu.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to zapraszam Cię na live’a dzisiaj o godzinie 20 na fanpage’u Po Prostu Włoski i na Instagramie. Możesz też po prostu zadać pytanie w komentarzach poniżej. Jeżeli już chcesz kupić swój egzemplarz to nie zwlekaj i przejdź do sklepu 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top