Prawa autorskie - zasady legalnego wykorzystywania materiałów

Prawa autorskie – zasady legalnego wykorzystywania materiałów

Dziś odbył się Live inny niż wszystkie, które miałam szansę poprowadzić. Tematem Live’a to “Poznaj zasady legalnego wykorzystywania oraz publikowania materiałów w sieci i dbaj o prawa autorskie“.

Poruszyłam tematy, które są dla mnie niezmiernie ważne oraz bliskie mojemu sercu, ponieważ już od studiów był bardzo „wałkowany” na zajęciach. Przez wiele lat pracowałam również w branży IT, a tam ochrona własnych praw autorskich to chleb powszedni i podstawa w pracy.

Tematyka powinna wydawać się dla wszystkich znana, lecz nic bardziej mylnego! Wielu twórców promujących się w Internecie łamie prawo nawet o tym nie wiedząc i wykorzystuje cudze treści. Niestety, ale notorycznie widzę swoje teksty z bloga wrzucane przez inne osoby w różnych grupach bez oznaczenia źródła.

Jako twórca gdy korzystam z cudzych treści zawsze sprawdzam czy licencja na to pozwala. Jeśli nie, to albo wykupuję prawa, albo piszę do autora (jeśli wiadomo kto to) o zgodę wykorzystanie materiału. Uważam, że to jest dobra praktyka i wyrażenie szacunku wobec cudzej pracy. Moja świadomość tematu jest bardzo duża, wiem, że istnieją różnego rodzaju licencje na wykorzystanie pewnych dzieł i szanuję to! Chciałabym, aby więcej osób znało te podstawowe zasady i szanowało ciężką pracę twórcy! Oznaczenie źródła nic nie kosztuje, a może zmienić dużo!

Natalia Lachowicz

Moim i Waszym Gościem była Natalia Lachowicz, która jest Radcą prawnym, prowadzi własną kancelarię: KL Kancelaria Prawna. Zajmuje się tematami związanymi z e-commerce, prawem własności intelektualnej, pomaga młodym przedsiębiorcom (ochrona znaków towarowych, ochrona logo w Urzędzie Patentowym), a szczególnie kobietom :).

Od lat współpracuje z wrocławskim operatorem telekomunikacyjnym i na co dzień spotyka się z problemami ochrony własności intelektualnej w sektorze IT. Prawo autorskie i ochrona własności intelektualnej od dawna jest jej bliskie zawodowo.

Serdecznie zapraszam Cię do nagrania, ponieważ znajdziesz w nim odpowiedź na takie pytania jak:
  • w jaki sposób korzystać z cudzej twórczości w social mediach, aby nie naruszać praw osób trzecich?
  • jak dokładnie udostępnić czy skopiować link lub zdjęcie aby nie naruszać praw?
  • co to jest plagiat?
  • jak wykorzystać zdjęcia pozyskane z Wikipedii?
  • jakie są kary za nielegalne wykorzystanie czyjegoś utworu?
  • jakie działania związane z udostępnianiem treści są niezgodne z prawem oraz narażone na kary finansowe?
  • jak korzystać z cudzych treści zgodnie z prawem?
  • co zrobić, gdy zauważysz bezprawne wykorzystanie Twojej własności i jak uchronić się przed bezprawnym wykorzystywaniem?

Zobacz nagranie spotkania:

Data live’a nie była też wybrana przypadkowo, ponieważ właśnie 26 kwietnia obchodzony był Dzień Własności Intelektualnej, a 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Więc była to świetna okazja na poruszenie tematu na forum!


Pssst! Wiesz, że od dzisiaj ruszają wielkie wiosenne porządki w sklepie Po prostu włoski? Zajrzyj koniecznie! 👇

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!

No fields found, please go to settings & save/reset fields

Scroll to Top