7 rad by ogarnąć te “preposizioni” od “Język włoski na dobranoc”

Dzisiaj pojawiam się tu tylko na chwilę żeby wprowadzić autorkę dzisiejszego wpisu gościnnego: Karolinę Pawlak-Przydatek z Język włoski na dobranoc, z którą wspólnie tworzymy przyimkowe królestwo. Możesz uznać ten wpis za kontynuację poprzedniego – Jak uczyć się przyimków? – lub spróbować wdrożyć któreś z tych metod, zanim przejdziesz do testowania kolejnych. Zostawiam słowo Karolinie 🙂


Jak uczyć się przyimków?

Nauka przyimków to ogromne wyzwanie! Wiem o tym bo od ponad 13 lat pomagam w nauce języka włoskiego. Podczas tych lat, odkryłam jak nauczyć się i jak uczyć się przyimków. Zdradzę Ci siedem moich maleńkich sposobów, które pomogą w ich przyswojeniu. Może akurat któryś Cię zainspiruje?

Rada pierwsza – Ucz się wyrażeń przyimkowych

Tak, jest ich cała masa! Gotowe wyrażenia, które zawierają w sobie przyimki, spotkasz na każdym kroku w języku włoskim. Aby szybko zapamiętać takie wyrażenie, koniecznie należy je umieścić w prostym zdaniu. Wymyślaj zdania takie, które wiesz, że na pewno użyjesz podczas rozmowy z Włochem.

Rada druga – lista słów z przyimkiem

Może nie istnieje nie wiadomo ile list z przyimkami w podręcznikach czy w internecie, ale warto sobie taką samemu stworzyć i mieć ją pod ręką. np. Vado dal dentista, vado dal dottore, vado dall’oculista… itd.

Infografika o przyimkach IN i A

Notatka wizualna o przyimkach IN i A

Naucz się, kiedy stosować przyimek IN, a kiedy A, dzięki tej infografice. Przyjemna oprawa graficzna, ilustracje ułatwiające budowanie skojarzeń i zapamiętanie treści oraz całe mnóstwo słówek poprzedzonych użyciem odpowiedniego przyimka.

Rada trzecia – zeszyt do przyimków

Załóż sobie specjalny zeszyt do przyimków. Notuj i zapisuj trudne do zapamiętania wyrażenia lub zdania zawierające przyimki. Powtarzaj i przepisuj. Uwierz mi, pisanie piórem czy długopisem po papierze ma coś w sobie i zazwyczaj szybciej pomaga w zapamiętywaniu 😉

Rada czwarta – piosenki

Słuchaj piosenek. Zerknij na ich tekst, przeanalizuj przyimki. Jeżeli melodia wpadnie w ucho, to i tekstu się nauczysz raz dwa. A co za tym idzie? Nieświadomie nauczysz się przyimków. Nawet się nie zorientujesz, kiedy to bez zastanowienia się uzupełnisz poprawnie lukę w ćwiczeniu. Będziesz z siebie mega dumny! (Zobacz np. ćwiczenia z serii Italiano Cantando)

Rada piąta – Sprawdzaj zadania domowe

Sprawdzaj zadania domowe zawsze z nauczycielem i pytaj, pytaj i pytaj! Podczas samodzielnej nauki można źle zrozumieć zdanie, albo je inaczej zinterpretować. Dlatego konfrontacja z nauczycielem to bardzo dobry pomysł. A co jeśli nie masz lekcji włoskiego i uczysz się sam? Żaden problem! Przecież jest tyle grup zadedykowanym nauce włoskiego oraz osób we włoskiej blogosferze, które z wielką chęcią podpowiedzą Ci jaki przyimek użyć 😊Wystarczy poszukać takich grup na FB i pomoc za darmo jest na wyciągnięciu ręki. Możesz skorzystać w tym celu też z grupy Pauliny – dołącz do niej.

Rada szósta – koloruj przyimki

Wybierz jeden kolor do zaznaczania w tekście tylko i wyłącznie przyimków. Może to być kolor zielony, miętowy, jasny róż, taki co Cię nie zmęczy, a sprawi przyjemność w kolorowaniu. Już wyjaśniam o co chodzi. Jak tylko przerobiłeś jakiś tekst (sam lub z nauczycielem) powróć do niego i czytaj go powoli na głos, kolorując wszystkie preposizioni jakie napotkasz. Zdanie po zdaniu analizuj je, czy rozumiesz dlaczego się to tu wzięło, skąd przybyło i czy istnieje jakaś reguła. Polecam tą metodę. Pracujesz na poznanym tekście, kolorujesz przyimki, które same powoli zapadają w pamięć. To działa, tylko należy systematycznie pracować z tekstem.

Rada siódma – ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia

Rób ćwiczenia. Każde przyimkowe ćwiczenie które napotkasz w podręczniku czy w Internecie. Ile razy się spotkałam z osobami na poziomie B2, które przerabiając ze mną przyimkowe ćwiczenia nadal piszą Vado al dentista albo Ci vediamo a sera! No nie, nie i jeszcze raz nie! Musisz rozwiązywać ćwiczenia na przyimki systematycznie. Jeśli widzisz kolejne ćwiczenie przyimkowe i krzyczysz na jego widok tak jak moi uczniowie PREPOSIZIONIIII O NIEEE – to jest to bardzo dobry sygnał! Oznacza on, że ilość ćwiczeń jest w sam raz! Pamiętaj, że ćwiczeń na przyimki nigdy nie jest za dużo! 😉

Jedyny sposób aby bez problemu nauczyć się przyimków, to taki, żeby urodzić się lub wychować we Włoszech 😉 Ale skoro tak się nie stało i właśnie przemierzasz dzielnie przez zawiłości włoskiej gramatyki, to wzloty i upadki w temacie przyimków są na porządku dziennym.

Żaden nauczyciel, lektor, korepetytor nie poda Ci magicznego sposobu na naukę przyimków, ale znajdą się małe porady, które warto poznać i przemyśleć. Jestem przekonana, że któraś z moich porad zainspiruje Cię i wprowadzisz ją w życie i osiągniesz przyimkowy sukces!

Karolina. Język włoski na dobranoc.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top