Italia mi piace – recenzja

Ciao! Dzisiejszy wpis będzie inny niż pozostałe, bo chodzi o recenzję kwartalnika Italia mi piace, jednego z magazynów językowych Colorful Media. Opiszę ogólną ideę i strukturę czasopisma oraz wydanie specjalne dla początkujących. Będzie technicznie, ale dodam też kilka komentarzy z perspektywy nauczyciela włoskiego 🙂

Czasopismo dla uczących się języka włoskiego

Najważniejsza informacja według mnie to odpowiedź na pytanie dla kogo jest to czasopismo.

Wszystkie artykuły w każdym numerze są pisane całkowicie w języku włoskim. Każdy artykuł jest przypisany do konkretnego poziomu językowego oraz ma też słowniczek niektórych wyrażeń przetłumaczonych na język polski. Najniżej oznaczony poziom to A1/A2, a najwyższy sięga C1. Niektóre artykuły można też słuchać skanując kod QR, co według mnie jest świetnym uzupełnieniem nauki. Klikając na obrazek obok możesz zobaczyć listę artykułów tego numeru.

Ale wróćmy do głównego pytania – to czasopismo nie jest dla osób, które dopiero zaczynają naukę włoskiego. Magazyn może służyć jako uzupełnienie lekcji z nauczycielem, albo do samodzielnego uzupełnienia nauki dla osób przynajmniej na poziomie średnio-zaawansowanym. Osoby początkujące mogą mieć problemy nawet z artykułami na poziomie A1/A2. Oczywiście warto próbować, ale najlepiej mieć czyjeś wsparcie na początku.

Przydatnym dodatkiem jest też słowniczek do pobrania w formacie pdf (tutaj link do słowniczka ostatniego numeru – 21/2019). Wielkim atutem jest również szata graficzna, która sprawia, że jeszcze milej się czyta teksty.

Struktura czasopisma Italia mi piace

Każde wydanie jest podzielone według kategorii:

  • Di tutto un po’, co oznacza trochę wszystkiego – w tej sekcji często znajdują się polecenia książek, filmów oraz muzyki
  • Società e costumi, czyli część poruszająca tematy społeczne oraz włoskie zwyczaje
  • Persone e stili di vita, czyli sylwetki bardziej lub mniej znanych osób
  • Cultura, dział, w którym poruszane są różne tematy wokół włoskiej kultury, czasem wino, czasem sztuka, jedzenie i wiele wiele innych
  • Lavoro e innovazione z artykułami o pracy i innowacjach
  • Viaggio, jak sama nazwa wskazuje o podróżach
  • Lingua (moja ulubiona) – część, w której uwagę skupia się na samym języku, są tu przydatne przykłady dialogów, artykuły o włoskich pułapkach językowych itp.

Nie zawsze są artykuły we wszystkich sekcjach, ale myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Wydanie specjalne Italiano per principianti

Co jakiś czas wydawnictwo publikuje wydania specjalne – najnowsze z nich to Italiano per principianti, czyli wydanie, w którym wszystkie artykuły są na poziomie A1/A2. Mimo to nie jest ono dla osób całkiem początkujących, a raczej dla osób, które rozumieją włoski przynajmniej w stopniu komunikatywnym.

Wszystkie artykuły są standardowo bardzo dobrze przygotowane, struktura czasopisma jest taka sama, chociaż jest więcej artykułów niż zazwyczaj. Klikając na obrazek obok możesz zobaczyć listę artykułów tego numeru.


Ja korzystam z Italia mi piace podczas niektórych lekcji, a poza tym sama szkolę swoje zdolności językowe np. z angielskiego i hiszpańskiego. Według mnie to wydawnictwo w ciekawy sposób uzupełnia standardową naukę języków.

A ty znasz to czasopismo? Korzystasz??? Podziel się opinią w komentarzu 🙂

Zobacz także:

1 opinia w “Italia mi piace – recenzja”

  1. Jestem bardziej niż zadowolony że trafiłem na ten wpis w sieci. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na ten temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje wielkie zaskoczenie. Gratki. Koniecznie będę rekomendował to miejsce i często wpadał aby zobaczyć nowe rzeczy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!

No fields found, please go to settings & save/reset fields

Scroll to Top