Jak wygląda pierwsza lekcja włoskiego?

Bardzo często dostaję takie pytanie, więc postanowiłam zrobić zbiorową odpowiedź. Postaram się napisać jak wyglądają pierwsze lekcje włoskiego na różnych poziomach, bazując głównie na tym jak wyglądają u mnie jedne z pierwszych lekcji.

Lekcje włoskiego od zera, dla początkujących

Gdy zaczynam z kimś lekcje włoskiego od zera to na pierwszych zajęciach staram się pokrótce omówić jak wyglądają u mnie lekcje na tym poziomie. Nie ma jednej zasady, bo przede wszystkim dostosowuję formę i metody do celów, jakie uczeń chce osiągnąć.

Na pierwszej lekcji zazwyczaj robię też wprowadzenie do języka włoskiego, czyli podstawowe zwroty oraz początki zasad pisania i czytania. Generalnie nie lubię uczyć szablonów, wolę poświęcić trochę więcej czasu na podstawy, żeby wyjaśnić jak działa język dając od razu możliwość świadomego tworzenia zdań.

Dlaczego ważna jest znajomość zasad czytania i pisania?

Po to żeby móc samodzielnie poprawnie uczyć się nowych słów i wyrażeń. Poprawnie, czyli z właściwą wymową. A jeśli uczymy się ze słuchu to możemy dobrze zanotować co trzeba.

Lekcje włoskiego dla poziomu średnio zaawansowanego

Zazwyczaj są tu osoby, które już uczyły się włoskiego przez jakiś czas, albo takie, który uczyły się go dawno. Bardzo często na pierwszej lekcji staram się żeby uczeń jak najwięcej mówił po włosku. Zaczynamy od mówienia o sobie, dlaczego uczy się włoskiego, przechodząc potem przez jakieś historie związane z przeszłością lub przyszłością. Dzięki temu jestem w stanie zobaczyć jaki jest faktycznie poziom tej osoby. Z takich luźnych rozmów dużo można wnioskować: płynność językową, poprawność gramatyczną, bogactwo słownictwa.

Jeżeli trafia się osoba bardziej introwertyczna, która niechętnie dzieli się od razu swoją historią i opowieściami to proponuję wspólne przerobienie testu gramatycznego, gdzie mogę sprawdzić znajomość różnych zagadnień.

W kolejnym etapie pierwszej lekcji podejmujemy razem decyzję o tym, jak będą wyglądały kolejne lekcje.

Lekcje włoskiego dla zaawansowanych

Osoby zaawansowane to już trochę inna bajka. Takie osoby często zdają sobie sprawę z tego, czego oczekują na lekcji. Pierwsza lekcja przebiega podobnie jak dla poziomu średnio zaawansowanego, ze szczególnym naciskiem na konwersacje.

Tutaj znowu duże znaczenie ma cel, dla którego dana osoba podejmuje się nauki włoskiego: czy to jest tylko ze względu na możliwość komunikowania się w tym języku, czy jednak stoją za tym powody związane z pracą lub przystąpieniem do egzaminów.

Dowiedz się więcej o lekcjach ze mną klikając tutaj.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!

No fields found, please go to settings & save/reset fields

Scroll to Top