Viterbo – Najdłuższa skarpeta Befany na Świecie

6 stycznia we Włoszech to dzień, który kojarzy się wszystkim z przyjściem Befany – staruszki, która przynosi grzecznym dzieciom prezenty i słodycze, a niegrzecznym węgiel (też z cukru). Te słodycze na dodatek znajdują się w specjalnej skarpecie – la calza. I właśnie o skarpecie Befany będzie dzisiejszy wpis.

Jeśli chcesz więcej informacji o Befanie, zapraszam Cię do wpisu o tym jaka jest jej historia i kim jest dzisiaj “befana”.

W Viterbo, mieście niedaleko mojej miejscowości we Włoszech, co roku 5 stycznia odbywa się ciekawe wydarzenie, na które przyjeżdżają nawet osoby spoza regionu! Tym wydarzeniem jest najdłuższa skarpeta Befany na świecie – la calza della Befana più lunga del mondo.

La calza della befana 2023 viterbo

Skarpeta ma ok. 52 metry długości i jest wieziona przez uliczki starego miasta na dachach ok. 20 starych Fiatów 500. W tym korowodzie wzięło udział też ponad 130 befan – kobiet z Viterbo przebranych za befany.

Całość zaczyna się na Piazza del Plebiscito – to tutaj zbierają się wszystkie befany i wspólnie idą na Porta Romana, żeby odebrać skarpetę, która jest umieszczana na samochodach przy pomocy straży pożarnej. Stąd zaczyna się przejazd przez uliczki miasta. Zaplanowane są trzy postoje: na piazza del Comune, przy Sacrario oraz na piazza San Faustino. Między drugim i trzecim postojem to właśnie befany niosą same (już bez samochodów) skarpetę przez via Cairoli.

To spory wyczyn, ponieważ skarpeta waży ponad 400 kg! W środku są skarpety (już normalnych wielkości) ze słodyczami dla dzieci, które są rozdawane po zakończeniu trasy.

Zobacz jeszcze kilka zdjęć z tego wydarzenia!

Na stronach związanych z tą skarpetą jest wszędzie informacja, że jest to światowy rekord, jednak udało mi się dojść do innych źródeł, według których od 2020 roku Viterbo nie ma już najdłuższej skarpety, gdyż w miejscowości Pietramelara, koło Caserty, powstała 86-metrowa skarpeta.

1 opinia w “Viterbo – Najdłuższa skarpeta Befany na Świecie”

  1. To wydarzenie w Viterbo brzmi niezwykle kolorowo! 🎉 Najdłuższa skarpeta Befany to z pewnością imponujący widok, a dodatkowo zabarwiona klimatem włoskiej kultury i tradycji. Dziękuję za podzielenie się tym ciekawym i kolorowym wydarzeniem!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!

No fields found, please go to settings & save/reset fields

Scroll to Top