Co warto zwiedzić w Neapolu cz. 2

Dzisiaj wracamy do tematu co warto zwiedzić w Neapolu, skupiając się tym razem na zamkach i podziemiach.

Zamki w Neapolu

Nasz plan był taki, że zwiedzimy wszystkie główne zamki w Neapolu, czyli Castel Nuovo, Castel Sant’Elmo oraz Castel dell’Ovo. Jednak nie udało nam się zobaczyć ich wszystkich. Castel Sant’Elmo przełożyliśmy na kolejną wycieczkę do Neapolu 😉

Castel Nuovo widzieliśmy tylko z zewnątrz, bo gonił nas trochę czas. Ciekawostka: jego oryginalna nazwa to Castel Nuovo żeby odróżnić go od innych “starych” zamków, które w momencie jego budowy już istniały. Często nazywa się go Maschio Angioino. Słowo Maschio oznaczało najważniejszą wieżę w zamku, więc łatwo potem przyjęło to znaczenie samego zamku.

Trochę więcej czasu zajął nam zamek Castel dell’Ovo. Jest on trochę dalej, ale zdecydowanie warto się tam wybrać – zwiedzanie jest darmowe, a widoki są super!

Cimitero delle Fontanelle

Ten cmentarz jest unikalny, nigdy czegoś takiego nie widziałam. Zawiera on szczątki nieokreślonej liczby osób. Sam cmentarz znajduje się na powierzchni ok. 3000 metrów kwadratowych w skale tufowej.

Forma tego cmentarza wiąże się ze starodawnym rytuałem “adopcji” opuszczonej duszy przez inną osobę w zamian za ochronę. Przyjmuje się więc opiekę nad daną czaszką.

Podziemia Neapolu

Ta część wycieczki po Neapolu chyba najbardziej mi się podobała, dlatego zostawiłam ją na koniec jako wisienkę na torcie, la ciliegina sulla torta. Wejście do podziemi znajduje się w bocznej uliczce Via dei Tribunali.

Zwiedzanie składa się z dwóch części. W pierwszej schodzi się ok. 150 schodków pod ziemię i zwiedza się około 1 km systemu kanałów jaki jest pod miastem. W tych podziemiach początkowo były po prostu zbiorniki wody, publiczne (dostępne przez studnie na niektórych placach) i prywatne. Z czasem ich przeznaczenie się zmieniło, np. podczas wojny służyły jako schronienie dla wielu osób. Na trasie zwiedzania przechodzi się przez 3 zbiorniki wody, a dla chętnych można dodatkowo przejść przez węższe, nieoświetlone kanały.

Po zakończeniu tej części wychodzi się znowu na powierzchnię, żeby przejść do innego miejsca – kamienicy, w której odkryto resztki teatru rzymskiego. Ten teatr został “włączony” w przeszłości w kilka mieszkań prywatnych oraz kilka kościołów, dlatego nie można go w całości odkopać – to spowodowałoby zniszczenie innej, nowszej sztuki. Dlaczego ten teatr został tak po prostu nadbudowany? W przeszłości był zakaz budowy poza murami miasta, więc Neapol powstawał na “warstwach”.


A może masz jakieś inne ciekawe miejsca, które warto zwiedzić w Neapolu? Koniecznie się nimi podziel w komentarzu!

Mogą Cię zainteresować również te wpisy:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!

No fields found, please go to settings & save/reset fields

Scroll to Top