Marzec we Włoszech – ciekawostki i powiedzenia

Marzec to długo wyczekiwany miesiąc: miesiąc, w którym zaczyna się wiosna! Każdy miesiąc, w tym również marzec, ma swoje powiedzenia, w każdym języku. Pomyślałam sobie, że zrobię krótki wpis, który będzie się skupiał na marcu i jego proverbi, czyli powiedzeniach z nim związanych.

Dzisiaj 1 marca. Oggi è il primo marzo.

Skąd w ogóle wzięła się nazwa marzoPochodzenie tej nazwy sięga starożytnego Rzymu, wywodzi się ona od boga wojny Marte, ponieważ to właśnie w tym miesiącu najczęściej zaczynały się wszelkie wojny. Dla Rzymian bardzo ważnym okresem były Idy, le Idi, czyli dni, które przypadały na 13 lub 15 dnia każdego miesiąca, w zależności od jego długości. Idy marcowe, a dokładnie 15 marca, to data, która ma znaczenie historyczne: dokanano wtedy zabójstwa Gajusza Juliusza Cezara, w roku 44 p.n.e (po włosku 44 a. C. – avanti Cristo). Nie będę się za bardzo w to zagłębiać, bo nie taki jest cel mojego wpisu. Dla dociekliwych, w 2011 roku powstał film pt. “Idy marcowe”, który właśnie opowiada całą historię jaka była za jego zabójstwem.

A teraz wracamy do marca i jego powiedzeń (proverbi). Bardzo dużo jest takich fraz, które wywodzą się od rolników albo od zmian w pogodzie, podobnie jak w Polsce. Oczywiście jest ich mnóstwo i isnieje dużo wariacji w zależności od dialektu. Te, które wymienię poniżej są takie bardziej ogólne, nieograniczające się do konkretnych regionów:

Marzec i jego proverbi:

  • Marzo alido, aprile umido. – Marzec suchy, kwiecień mokry.
  • Marzo ventoso, frutteto maestoso – Marzec wietrzny, sad majestatyczny.
  • Marzo non ha un dì come l’altro. – Marzec nie ma jednego dnia jak innego.
  • Se marzo non marzeggia, giugno non festeggia – Jeśli marzec nie marcuje, to czerwiec nie świętuje.
  • Marzo pazzerello guarda il sole e prendi l’ombrello. – Marzec szalony, patrz na słońce i bierz parasol.

Tłumaczenia są wszystkie dosłowne, nie szukałam polskich odpowiedników celowo. Każda okazja jest dobra żeby poznać nowe słownictwo!

*** Obrazek wyróżniający pożyczony z wikipedii

Zapraszam także do przeczytania wpisu, w którym opisuję przysłowia związane z miesiącem kwietniem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!

No fields found, please go to settings & save/reset fields

Scroll to Top