Kwiecień we Włoszech - ciekawostki i powiedzenia

Kwiecień we Włoszech – ciekawostki i powiedzenia

Zgodnie z zapowiedzią opiszę włoskie powiedzenia związane właśnie z kwietniem oraz kilka ciekawostek o tym miesiącu.

Powiedzenia

Kwiecień zaczyna się od Pesce d’aprile, czyli nasze Prima Aprilis, o którym pisałam już tutaj.

Aprile dolce dormire – to zna każdy Włoch! Możemy przetłumaczyć jako “Kwiecień, słodkie spanie“. Mówi się tak, bo w kwietniu pogoda, czyli il tempo, we Włoszech zaczyna robić się ładniejsza. Zaczyna być bardzo ciepło, czyli comincia a fare molto caldo, oraz każdy jest trochę bardziej zmęczony niż zwykle (w sumie w Polsce chyba dzieje się podobnie).

Bardzo ciekawym zwrotem jest użycie kwietnia w znaczeniu młodości, np. l’aprile della vitakwiecień życia – oznacza okres najwcześniejszej młodości, w którym rozkwitamy jak kwiaty na wiosnęcome i fiori in primavera.

Chcesz poznać więcej wiosennych wyrażeń?

Zapraszam Cię na szkolenie online prowadzone przeze mnie w całości po włosku na temat wiosny. Podczas jego trwania poznasz dużo wyrażeń do użycia w wielu rozmowach.

Rocznica wyzwolenia Włoch

Chyba najważniejszą datą w kwietniu we Włoszech jest 25 kwietniail 25 aprile. Jest to dzień wolny od pracy ponieważ jest to Anniversario della liberazione d’Italia, czyli Rocznica wyzwolenia Włoch od faszyzmu przez partyzantkę, i partigiani. Data 25 kwietnia 1945 jest uważana za symboliczny koniec II Wojny Światowej we Włoszech, czyli la fine della Seconda Guerra Mondiale in Italia.

Jeśli interesują Was zdjęcia z tego okresu to znalazłam fajną tablicę na Pintereście, tutaj.

Jeśli podobał Wam się wpis zachęcam Was do zerknięcia również do powiedzeń marcowych tutaj jeśli jeszcze tego nie zrobiliście 🙂

4 opinie w “Kwiecień we Włoszech – ciekawostki i powiedzenia”

  1. Fajnie wprowadzasz naukę słówek do wpisu 🙂
    Tak, myślę, że takie wiosenne zmęczenie doskwiera wielu osobom o tej porze roku. Pozdrawiam 🙂

    1. Dziękuję Karolino 🙂 Właśnie taki miałam cel żeby zawsze jakieś słówka wprowadzać, ale też niezbyt dużo, żeby nie przytłoczyć 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top