La festa della donna – dlaczego mimosa jest symbolem Dnia Kobiet we Włoszech?

8 marca – Dzień Kobiet – la Festa della Donna.

La Festa della Donna – to właśnie z tej okazji każda kobieta we Włoszech, niezależnie od wieku, dostaje w tym dniu jedną małą gałązkę mimozy – un ramoscello di mimosa. Według Wikipedii nazwa tej rośliny po polsku to Akacja srebrzysta. Raczej nie jest łatwo spotkać ją tu w Polsce, natomiast we Włoszech jest ona tak popularna, jak u nas jarzębina. Ten wpis będzie krótką lekcją historii, czyli una breve lezione di storia. Opowiem Ci skąd wzięło się to święto we Włoszech. Dowiesz się także dlaczego daje się w prezencie ten kwiat. Da dove viene questa festa e perchè in Italia si regala proprio questo fiore?

Od kiedy i dlaczego świętuje się “Międzynarodowy Dzień Kobiet”?

Jest to coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909, ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. W Polsce był obchodzony na szeroką skalę do 1993 roku.

źródło: Wikipedia

Podczas tych strajków i zamieszek kobiety protestowały żeby uzyskać bardziej godną pracę, un lavoro più dignitoso. Innym powodem były niskie wypłaty, ale również prawo udziału w głosowaniach, il diritto di voto. Walczono także o zniesienie prac dla nieletnich, l’abolizione del lavoro minorile.

Od kiedy świętuje się Dzień Kobiet we Włoszech?

We Włoszech nie od razu to święto zaczęło być popularne. Dopiero w 1946 roku po raz pierwszy odbyło się pierwsze świętowanie Dnia Kobiet. Wtedy już mniejszy nacisk był kładziony na równe uprawnienie w pracy, a większy na kwiestie związane z macierzyństwem, la maternità.

Dlaczego we Włoszech daje się w prezencie “mimosę”?

To właśnie we Włoszech zrodził się pomysł żeby przypisać temu świętu jakiś kwiat. W tym samym roku, czyli w 1946, nel 1946, dwie kobiety, Rita Montagnara i Teresa Mattei, zaproponowały właśnie akację jako symbol Dnia Kobiet. Udi,Unione donne italiane, do którego też Rita i Teresa należały, jednogłośnie odrzuciło dwa inne kwiaty: zawilce, czyli le anemoni  oraz goździki, czyli i garofani. Akacja, czyli właśnie la mimosa, kwitnie akurat na początku marca, fiorisce all’inizio di marzo. Nie jest droga, non costa molto, i jest łatwo dostępna dla wielu, è alla portata di molti.

la mimosa
i garofani
le anemoni

Buona Festa della Donna a tutte!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top