Wielkanoc we Włoszech

Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi – czyli Boże Narodzenie z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz. Niby to tylko powiedzenie, ale jest w nim sporo prawdy. Boże Narodzenie jest bardzo ważnym świętem dla każdej rodziny i wspólny obiad 25 grudnia jest obowiązkowy. W Wielkanoc, czyli a Pasqua, zazwyczaj je się wspólne śniadanie w niedzielę rano, ale jest już więcej czasu dla znajomych.

Specyficzny jest też Poniedziałek Wielkanocy, po włosku la Pasquetta, czyli taka “mała Wielkanoc”. Zazwyczaj Włosi korzystają z dnia wolnego żeby wyjechać gdzieś na wycieczkę, pojechać nad morze lub ogólnie gdzieś poza miasto. Zobacz co Włosi robią w Poniedziałek Wielkanocny.

Podczas Wielkiego Tygodnia, czyli la Settimana Santa, w całym kraju są tradycyjne procesje, le processioni. To jest temat na oddzielny wpis na blogu, dlatego tutaj (link do artykułu po włosku) możecie zobaczyć przykładowe procesje. Jest to spis zrobiony przez SkySkanner na temat 10 najładniejszych procesji. Są one bardzo sugestywne, tak jak Via Crucis del Venerdì Santo, czyli Droga Krzyżowa w Wielki Piątek.

We Włoszech ogólnie nie ma tradycji święcenia koszyczka, czyli la benedizione del cesto, ale w niektórych regionach można się spotkać z takim zwyczajem. Wtedy w takim koszyczku nie może zabraknąć ciasta wielkanocnego (la torta pasquale), wędliny capocollo (coś jak polska karkówka, ale suszona) oraz białego wina.

Krótko o słodyczach

Dla dzieci, jak zwykle, jest to fajne święto ponieważ dostają wielkie czekoladowe jaja, le uova di Pasqua, które zawierają w środku jakąś niespodziankę. We Włoszech nie uznaje się króliczka (il coniglietto) przynoszącego podarunki.


Jak już mowa o słodyczach to trzeba wspomnieć jeszcze o tradycyjnym cieście w kształcie gołębicyla Colomba.  Najczęściej jest ona dekorowana cukrem i migdałamicon lo zucchero e le mandorle. Jeżeli interesuje Was przepis na wykonanie jej we własnym zakresie, możecie go poznać klikając na obrazek tutaj obok.

Oczywiście nie mogłoby się obejść bez jeszcze jednego często używanego powiedzenia i życzeń:

Sono felice come una Pasqua! – jestem bardzo zadowolony

Buona Pasqua! – wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych!

Czytaj dalej o włoskich zwyczajach wielkanocnych:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top