scampagnata pasquetta

Co Włosi robią w Poniedziałek Wielkanocny

La Pasquetta, czyli Poniedziałek Wielkanocny, jest bardzo oczekiwanym dniem we Włoszech. Jest to dzień, w którym na pierwszym planie jest świeże powietrze, czyli l’aria fresca, oraz nasza paczka znajomych, la nostra comitiva di amici.

Umieszczam poniżej bardzo zabawny filmik, który pokazuje trochę jak to tak na prawdę wygląda (oczywiście też wyjaśnię pewne słówka):

Le scampagnate – czyli wycieczki poza miasto ze znajomymi, na których urządza się piknik. Jest to stały element dla większości Włochów w Poniedziałek Wielkanocny. 
La primavera, czyli wiosna, jest we Włoszech zazwyczaj bardzo ciepła (nie ze śniegiem jak w Polsce). Wraz z wiosną pojawiają się alergie, jaskółki i czas letni, czyli le allergie, le rondini e l’ora legale.

La primavera: modi di dire ed espressioni

Chcesz poznać więcej wiosennych wyrażeń?

Zapraszam Cię na szkolenie online prowadzone przeze mnie w całości po włosku na temat wiosny. Podczas jego trwania poznasz dużo wyrażeń do użycia w wielu rozmowach.

Czego nie może zbraknąć?

le salsicce – kiełbaski

le costolette – żeberka

le bruschette – czyli kromki chleba opiekane np. na grillu. Gdy są już opieczone zazwyczaj smaruje się je czosnkiem, oliwą oraz posypuje solą.

Przy czym dla kogoś, kto musi mieć wszystko zorganizowane i dopięte na ostatni guzik, czyli dla organizzatore compulsivo, dodatkowo dochodzą:

30 chili di pane –  30 kg chleba

30 alette di pollo – 30 skrzydełek z kurczaka

6 casse di birra – 6 skrzynek piwa

…a i tak będzie się zastanawiał czy to nam wystarczy, czyli Ci bastano?

Oczywiście musi być też osoba, która będzie oddelegowana do zajmowania się grillem, czyli addetto al barbecue, który potrzebuje bardzo dużo węgla drzewnego, czyli ha bisogno di molta carbonella, oraz zapalniczkiun accendino.

Żarty mogą być nieznośne, czyli gli scherzi insopportabili, a do nich można zaliczyć takie rzeczy jak:

un ragno nel piatto – pająk w talerzu

un gavettone – czyli balon napełniony wodą, rzucany na koleżanką z białą podkoszulką, con la canottiera bianca, żeby móc jej zobaczyć biust, czyli le tette  (uwaga: to jest określenie zahaczające o wulgarność, więc możemy do biustu też ładnie odnieść sie przez il petto).

Na takich wycieczkach często towarzyszą nam różnego rodzaju insetti, czyli owady, np.:

le mosche – muchy

le cicale – cykady

le formiche – mrówki

le api – pszczoły, które gromadzą się w rój, czyli lo sciame.

E voi che avete fatto a Pasquetta? A wy co robiliście w Poniedziałek Wielkanocny?

1 opinia w “Co Włosi robią w Poniedziałek Wielkanocny”

  1. Pingback: Ciekawe włoskie kanały na YouTube | Po prostu włoski

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top