L’italiano cantando #3 – Przyimki z miesiącami

Tym razem wybrałam tematyczną piosenkę bo jest to “Novembre” w wykonaniu Giusy Ferreri. Ale zanim przejdziemy do piosenki to przypomnimy sobie nazwy włoskich miesięcy oraz zrobimy szybkie powtórzenie tego jak stosować przyimki z miesiącami w języku włoskim.

Nazwy miesięcy po włosku

W języku włoskim nazwy miesięcy są rodzaju męskiego.

Gennaio – Styczeń
Febbraio – Luty
Marzo – Marzec
Aprile – Kwiecień
Maggio – Maj
Giugno – Czerwiec
Luglio – Lipiec
Agosto – Sierpień
Settembre – Wrzesień
Ottobre – Październik
Novembre – Listopad
Dicembre – Grudzień

Jakich przyimków używać z miesiącami?

W najogólniejszym przypadku, czyli żeby powiedzieć np. w listopadzie możemy to zrobić na dwa sposoby:

in novembre

a novembre

Generalnie, jeśli chodzi o poprawność to obie formy są ok, ale w praktyce częściej używa się przyimka a z miesiącami zaczynającymi się na spółgłoskę, natomiast in dla tych z samogłoską. Więc raczej powiedzielibyśmy

in agosto

a febbraio

Z kolei, jeśli chcemy odnieść się do jakiegoś konkretnego miesiąca, czyli np. maj roku 2000 (on był jedyny w swoim rodzaju, bo rok 2000, tak jak każdy inny, ma tylko jeden maj, więc jest on wyjątkowy pod tym względem) po włosku będzie już il maggio del 2000. Pojawia się il, więc będziemy musieli użyć przyimka złożonego nel żeby powiedzieć w maju 2000 roku – nel maggio del 2000.

Uwaga!

Jeżeli chcemy podać pełną datę, np. Urodziłem się 25 stycznia 1990 to nie jest potrzebny ani rodzajnik, ani przyimek. Powiemy po prostu Sono nato il 25 gennaio del 1990.


A teraz wróćmy do piosenki.

Miłego słuchania i rozwiązywania zadań 🙂 Pliki do pobrania znajdują się pod filmem. Tym razem standardowo możecie poszerzyć słownictwo i poćwiczyć tłumaczenie zdań z używając przyimków z miesiącami.

Plik do pobrania z ćwiczeniami

Nie chcesz drukować materiałów? Chcesz od razu wiedzieć, czy dobrze wykonałeś/aś ćwiczenia? Wykonaj je w wersji interaktywnej na platformie Klub włoskiego.

To nic nie kosztuje!


To jest trzeci wpis z serii L’italiano cantando, ale jest ich dużo więcej:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top