Podsumowanie 2019

Większość blogerów już zrobiła swoje podsumowanie roku, mi to trochę zajęło, ale na sam początek chciałabym zachęcić każdego do robienia takich właśnie podsumowań, bez względu na to czy prowadzicie firmę, czy pracujecie na etacie, czy jesteście jeszcze uczniami.

Pod koniec grudnia bardzo niechętnie podchodziłam do tematu podsumowania roku bo w głowie miałam tylko negatywne wydarzenia, które siłą rzeczy najłatwiej zostają w pamięci. Gdy podczas Świąt znajomi czy rodzina zaczęli pytać co u mnie, nagle okazało się, że ten rok wcale nie był taki zły, że wydarzyło się też sporo pozytywnych rzeczy. To był pracowity rok, pełen podróży i doświadczeń. Uświadomiłam to sobie dopiero gdy rozpisałam co działo się w każdym miesiącu, gdzie byłam, co robiłam, z kim. W tym dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami wszelkimi rzeczami jakie działy się w obrębie Po Prostu Włoski, ale też trochę moją prywatą, której staram się nie pokazywać na blogu bo robię to raczej na Instagramie (jeśli w ogóle pokazuję). Myślę, że to też fajna okazja dla osób, które dołączyły do mnie niedawno i nie wiedzą co ich ominęło 🙂

Styczeń – gennaio

W styczniu odważyłam się i zrobiłam pierwszy webinar (czyli taka lekcja na żywo) – był on na temat konstrukcji far fare. Do tego powstał też pierwszy dłuższy zeszyt ćwiczeń (tego o tej konstrukcji) i kolejne gramatyczne notatki wizualne: na participio passato oraz passato prossimo.

Prywatnie znalazłam sobie nowy sposób na relaks – akwarele. Niestety nie udało mi się pracować nad tym regularnie, chociaż pierwsze próby uważam, że są całkiem niezłe.

Luty – febbraio

Pod kątem pracy było mniej intensywnie (tzn. mniej nowych produktów), bo na luty zaplanowane było wypuszczenie aplikacji z włoskich przyimków.

Luty w planach był więc przeznaczony na jej promocję, wprowadzanie poprawek i tworzenie kolejnych treści do niej. Niestety to się nie udało, więc nagle musiałam przeorganizować plany również na kolejny kwartał. Mogę więc podsumować to tak, że był to miesiąc bardziej poświęcony rodzinie. Moi dziadkowie obchodzili w tym miesiącu pięćdziesiątą rocznicę ślubu (cinquantesimo anniversario, Nozze d’oro) i pomogłam im zorganizować małe przyjęcie.

W sklepie pojawiła się notatka dotycząca włoskich koniugacji:

Ściągi włoskich koniugacji

Ściągi włoskich koniugacji

Ściągi koniugacji to kompleksowy pakiet dwóch tabel, w których znajdziesz czasowniki z końcówkami -are, -ere i -ire odmienione przez osoby we wszystkich czasach.

Marzec – marzo

Marzec z kolei był bardzo intensywny. Część rzeczy była zaplanowana, a część wyszła nagle po wysłaniu ankiety do moich czytelników 🙂 Okazało się, że spora część pomysłów była wspólna i to właśnie ich realizacją zajęłam się w pierwszej kolejności. W tym miesiącu było szkolenie z włoskiej wymowy (nie tylko dla osób początkujących, bo mówiłam też o akcentowaniu i o różnicach słów w zależności od tego jak je akcentujemy), a z produktów fizycznych wprowadziłam kolejne infografiki, torby bawełniane oraz leżaki z nadrukiem.

Prywatnie – rozpoczęty sezon rowerowy i koncert OSTR.

Kwiecień – aprile

W tym miesiącu posmakowałam pracy w podróży – z moim narzeczonym wybraliśmy się w przejażdżkę do Trójmiasta, Malborka, Torunia i Łodzi. Miałam tu kilka wolnych dni, jednak w większości nadal pracowałam nad stałymi zadaniami: lekcje, zlecenia z grafiki, opieka nad stronami www klientów. Udało mi się poznać osobiście jedną osobę, której udzielam konsultacji oraz kilka osób, które śledzą mnie tu na blogu lub w social mediach. To był bardzo pozytywny okres, pomimo tego, że była to też cenna nauczka, żeby jednak organizować sobie inaczej pracę podczas takich wyjazdów.

Bardzo mi się spodobał Gdańsk (planuję tam niedługo wrócić) oraz Toruń, gdzie zasmakowałam pysznych pierogów i piwa piernikowego. Pomimo tego, że w Toruniu byliśmy najkrócej, to czułam się prawie jak w domu.

Ostatnim etapem tej podróży była Łódź i koncert Perfectu & Patrycji Markowskiej. Nie wiem czy wiecie, ale muzyka to temat bardzo bliski mojemu sercu i w ciągu roku zawsze wybieramy się na kilka większych i mniejszych koncertów. Nie zawsze są to znane gwiazdy, ważne żeby to była muzyka na żywo.

Pod kątem działalności związanej z językiem włoskim – dodałam możliwość wykupienia lekcji poprzez stronę oraz rozszerzyłam ofertę o konsultacje specjalistyczne z kilku dziedzin i sprawdzanie tekstów.

Maj i czerwiec – maggio e giugno

W maju kolejne podróże – na majówkę Roztocze i Zamość, a w drugiej połowie miesiąca wyjazd do Włoch na bardzo, długo bo aż do lipca. Nie traktuję pobytu we Włoszech jako wakacji no bo co to za wakacje jak się po prostu wraca do domu? Poza tym regularnie pracowałam, a nawet wydajniej niż w Polsce ponieważ mogłam się skupić tylko na sobie i na swojej pracy. Wszelkie problemy zostały w Polsce.To był też czas na regenerację, rodzinę, przyjaciół i trochę zwiedzania (m.in. Rzym, miasteczko bajek, Park Potworów).

Napisałam w tym okresie też mojego pierwszego e-booka o zamawianiu w restauracji. E-book zawiera same konkrety, dużo słów i wyrażeń, które pomagają w różnych sytuacjach oraz wydałam pierwszy produkt z elektronicznymi gramatycznymi notatkami wizualnymi dla osób początkujących.

Zaczęłam też oswajać się bardziej ze swoim głosem nagranym poprzez stworzenie wersji audio do niektórych wpisów na blogu. Możesz zobaczyć je i posłuchać tutaj.

Lipiec – luglio

W lipcu wróciliśmy do Polski. Pod kątem pracy było jakoś luźniej, za to udało się spotkać na żywo z Karoliną z Język włoski na dobranoc. To było kilka intensywnych dni pracy i burzy mózgów, zakończonych pierwszym wspólnym livem o popełnianiu błędów językowych (dostępny tutaj) oraz sesją zdjęciową wykonaną przez Patrycję.

To był też miesiąc, w którym Mela z nami zamieszkała 🙂

Sierpień – agosto

W sierpniu jakoś tak co roku wychodzi, że mniej pracuję. To jest sezon urlopowy we Włoszech więc moja mama przyjeżdża do Polski i spędzamy sporo czasu razem. Ja też staram się wyjeżdżać zazwyczaj, ale w tym roku byliśmy tylko na weekend w Rzeszowie i w Warszawie na koncercie zespołu Metallica.

Cieszę się, że udało mi się chociaż wydać wersję audio do mojego e-booka o zamawianiu.

Wrzesień – settembre

Wrzesień był to dość przełomowy miesiąc. Moja firma ukończyła już oficjalnie dwa lata, w związku z czym wybraliśmy się na kolację. Takie rocznice zawsze wywołują we mnie dużo przemyśleń. Podzieliłam się nimi w poście na Instagramie i zachęcam do przeczytania ich bo myślę, że mogę być cenne dla wielu osób.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Paulina Kania|Po prostu włoski (@poprostuwloski)

Poza tym wrzesień to był też miesiąc, w którym wprowadziłam do sklepu zeszyty i naklejki:

oraz zaczęłam regularne spotkania na żywo na fanpage’u i Instagramie w każdy poniedziałek o 20. Dopiero później wybraliście nazwę Chiacchiere italiane, czyli włoskie pogawędki. Czasem są one po włosku, czasem po polsku. Wszystkie dotychczasowe spotkania dostępne są tutaj, a niektóre z nich są umieszczone też na blogu z notatkami w języku polskim.

Październik – ottobre

Przez część sierpnia i cały wrzesień pracowałam nad platformą z kursami z języka włoskiego.

platforma-jezyk-wloski

Dotychczas są dostępne na niej 3 kursy: jak przedstawić się po włosku, pisanie maila nieformalnego po włosku, essere i esserci.

Plan był taki, że w kolejnych miesiącach dodam kolejne kursy, jednak Karolina uparła się (i dobrze), że musimy koniecznie wydać kalendarze w tym roku. Skoro wspólnie pracujemy nad przyimkami to oczywiście taki też stworzyłyśmy kalendarz (pisałam o nim sporo tutaj). Ale jeden kalendarz to za mało – wydałyśmy też kalendarze ważnych dat, w komplecie z naklejkami do zaznaczania różnych ważnych dla nas wydarzeń.

Prywatnie, sporo jeździliśmy rowerem i spacerowaliśmy po lesie tuż za domem, dzięki czemu nazbierałam sporo fantów do zdjęć.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Paulina Kania|Po prostu włoski (@poprostuwloski)

Listopad – novembre

To był miesiąc, który prawie całkowicie poświęciłam przyimkom. Poza tym, że to był czas pakowania wysyłek (których było bardzo dużo, nie spodziewałyśmy się aż takiego zainteresowania), przeprowadziłam również szkolenie z przyimków związanych z czasem oraz wprowadziłam kilka pakietów świątecznych w promocyjnej cenie. Może niektóre pakiety zostaną w stałej ofercie sklepu, zobaczymy 🙂

Grudzień – dicembre

Ostatnie dwa tygodnie w Polsce, podczas których musiałam trochę zamknąć rok jeśli chodzi o firmowe załatwienia bo na Święta wracam zawsze do Włoch. Pierwszy tydzień w dalszym ciągu poświęcony prawie w pełni kalendarzom.

To był też czas moich urodzin i odwiedzin w rodzinie skoro nie spędzamy wspólnie Świąt. Przeprowadziłam 2 ostatnie spotkania na żywo, udzieliłam ostatnich lekcji i zniknęłam. Po raz pierwszy w ciągu roku odcięłam się od pracy, lekcji, bycia wiecznie online i bardzo się z tego powodu cieszę. Potrzebowałam takiego odpoczynku, który nie jest lenistwem bo sporo czytam i przerabiam zaległe szkolenia, które kupiłam kilka miesięcy temu. Poniżej kilka zdjęć z naszej polsko-włoskiej Wigilii oraz z wycieczki do Civita di Bagnoregio, o którym pisałam tutaj, gdzie mogliśmy cofnąć się w czasie poprzez żywą szopkę, il Presepe vivente.

Czego się nauczyłam i co będzie dalej?

Wydaje mi się, że najważniejsze lekcje jakie osobiście wyniosłam z tego roku to:

  • ciesz się z tego co już masz, doceń osoby, które są wokół Ciebie w trudnych chwilach
  • ciężka praca popłaca, ale i tak ważniejsze jest zdrowie
  • nie jest ważne ile się starasz, i tak nie uda się wszystkich zadowolić.

W najbliższym czasie będzie trochę zmian jeśli chodzi o działalność Po Prostu Włoski (nowy wygląd strony, bardziej funkcjonalne możliwości, dojdzie inny rodzaj treści poza samymi typowo związanymi z językiem włoskim). Jeśli 2019 rok był rokiem produktów fizycznych, tak 2020 będzie rokiem kursów, szkoleń i produktów elektronicznych.

Mam ogólny plan jeśli chodzi o ten rok, wiem co chcę osiągnąć i gdzie chcę być za rok, ale nie zdradzę Wam wszystkich planów bo tak naprawdę bardzo dokładnie mam zaplanowany tylko pierwszy kwartał. Reszta roku to na razie luźne pomysły, ale bez konkretnych dat, czas pokaże co będzie najpierw.

Z takich rzeczy, które musicie wiedzieć to:

  • w drugiej połowie stycznia rusza II edycja wyzwania systematycznej nauki 3 tygodnie z włoskim (więcej informacji tutaj)
  • będzie seria szkoleń online (webinary) w języku włoskim (zapisy na listę osób zainteresowanych tutaj)
  • pojawi się kilka zeszytów ćwiczeń i e-booków (jeśli się uda to też kolejny kurs online)
  • seria ćwiczeń Italiano cantando dostanie drugie życie na platformie. Kliknij tutaj aby przejść na platformę

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top