Civita di Bagnoregio

Civita di Bagnoregio

Dzisiaj zabiorę Was w magiczne miejsce, znajdujące się około 110 km na północ od Rzymu. Tym miejscem jest właśnie Civita di Bagnoregio, miasteczko zdefiniowane jako la città che muore, czyli umierające miasto.

Jest to miasteczko w prowincji Viterbo w regionie Lacjum, niedaleko jeziora Lago di Bolsena. Żeby tu dotrzeć najprościej jest wybrać się samochodem do miasteczka Bagnoregio, a potem pieszo do Civita, przechodząc przez długi murowany most z początku XX wieku – jest to jedyny punkt dostępu.

Dlaczego jest miastem, które umiera?

Obecnie zostało tu około 10 osób żyjących na stałe. Większość mieszkańców została zmuszona do wyprowadzenia się stąd ze względów bezpieczeństwa, per motivi di sicurezza.

Jak widać na zdjęciach Civita di Bagnoregio znajduje się na szczycie skały tufowej, która od lat podlega postępującej erozji, prowadząc do licznych osunięć. Pierwsze poważne zniszczenia sięgają roku 1695. Od tamtej pory kolejne budynki i kawałki kamieni osuwały się, co doprowadziło do tego, że miasto z każdej strony otoczone jest przepaścią. Rocznie miasto zmiejsza się o ok. 7 cm z każdej strony.

Civita di Bagnoregio

Dlaczego warto to zwiedzić?

Po pierwsze, dlatego, że nie wiadomo przez jaki czas będzie jeszcze taka możliwość. Przyszłość tego magicznego miejsca jest dość niepewna. Obecnie, żeby móc zwiedzić Civitę należy zapłacić bilet w wysokości 1,50 €. Te pieniądze są przeznaczone na utrzymanie i ratowanie miasteczka.

Po drugie – po prostu warto. Jest to świetny punkt widokowy na dolinę Tybru, warstwy skalne i różne zielone tereny. Ponadto, pomimo tego, że jest to umierające miasto, jest ono bardzo zadbane. Pełno tu kwiatów, zadbanych ogródków z wielkimi donicami. Jest cicho i spokojnie, z racji tego, że samochody nie mają tu wstępu.

Civita di Bagnoregio

Wchodząc do tego miasteczka od razu czuć, że to nie jest zwykłe miasteczko. To jak skok do przeszłości.

Kiedy zwiedzać?

Ogólnie dostęp do Civita jest przez cały rok w godzinach 8 – 20. Przed wycieczką warto zajrzeć na ich stronę, żeby sprawdzić czy nie ma wyjątków na okres, w którym planujemy się tam wybrać.

Na zakończenie filmik udostępniony przez Regione Lazio z fajnymi widokami panoramicznymi


Jak Wam się podoba to miejsce? A może już tam byliście? Jeśli tak, to podzielcie się wrażeniami 🙂

Mogą Was zainteresować również te wpisy:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!

No fields found, please go to settings & save/reset fields

Scroll to Top