Tradycyjne włoskie marki i firmy

Po długiej przerwie wracam z artykułem w ramach akcji W 80 blogów dookoła świata. Tym razem poznasz tradycyjne włoskie marki i firmy oraz kilka ciekawostek z nimi związanych. Na liście znajdują się zarówno marki znane za granicą, jak i takie typowo tradycyjne dla Włochów. Czasem warto odejść od gramatyki i słownictwa żeby dowiedzieć się czegoś więcej o kulturze danego kraju. Na końcu artykułu znajdziesz listę innych blogerów, którzy wzięli udział w tej akcji.

Tradycyjne włoskie marki i firmy

Gdy myślimy o Włoszech często pierwszymi skojarzeniami (poza pizzą) są moda, jedzenie i szybkie samochody. To właśnie w tych kategoriach jest chyba najwięcej tradycyjnych włoskich firm znanych również poza jej granicami. Oczywiście tych firm jest bardzo dużo, wybrałam kilka z nich 🙂

Tradycyjne włoskie marki samochodowe

Pierwsza marka jaka przychodzi mi do głowy to oczywiście Ferrari, we Włoszech często nazywana il cavallino rampante, który jednocześnie jest jej symbolem – po polsku jest to wierzgający koń. Firma produkująca te ekskluzywne samochody powstała w 1947, ale sama Stajnia Ferrari (po włosku la Scuderia) powstała w 1929 roku w Modenie. Z ciekawostek, warto wiedzieć, że w Maranello (niedaleko fabryki) jest muzeum poświęcone samochodom sportowym marki Ferrari. Jeśli jesteś fanem, to koniecznie musisz się tam wybrać przy okazji wizyty w okolicach Bolonii.

FIAT (Fabbrica Italiana Automobili Torino) założona przez Giovanniego Agnellego 11 lipca 1899 roku z siedzibą w Turynie, opanowała chyba cały świat. Z ciekawostek – czy wiedziałeś, że pierwszy seryjnie produkowany model nazywał się Topolino? O Topolino i jego znajomych pisałam już kiedyś w artykule o włoskich imionach postaci Disney’a. Więcej informacji oraz zdjęcia możesz zobaczyć w artykule, z którego sama dowiedziałam się o tym.

Tradycyjne włoskie marki spożywcze

Jak myślisz o włoskich słodyczach to co przychodzi Ci do głowy? Bo mi Nutella! A jak Nutella, to mówimy o firmie Ferrero. Nie ma ona jakoś strasznie długiej historii, bo została założona w 1946 roku. Początkowo była to zwykła rodzinna firma, która teraz posiada 22 fabryki na całym świecie. Nie wiem czy wiesz, ale Kinder to dalej firma Ferrero i tu mam dla Ciebie ciekawostkę związana z jajkami Kinder niespodzianka (po włosku l’ovetto Kinder). Ferrero zainspirował się włoskimi jajkami wielkanocnymi (o których pisałam tutaj) i pomyślał, że fajnie by było mieć Wielkanoc przez cały rok! Stąd pomysł, który początkowo był bardzo krytykowany i uważano, że nie będzie miał powodzenia.

Barilla to kolejna rodzinna firma, której historia sięga XIX wieku. To w 1877 roku powstała namiastka tej ogromnej firmy, którą jest dzisiaj. Dopiero w 1910 roku powstała pierwsza fabryka, która miała dość innowacyjny piec, który pozwalał na ciągłe pieczenie. To pozwalało produkować dziennie 8 ton makaronu i 2 tony chleba. Z biegiem lat wprowadzano kolejne innowacje, w procesie produkcyjnym i w składnikach, które starały się jak najlepiej dopasować do potrzeb Włochów w trudnych chwilach. Np. w 1937 roku do ciasta makaronu dodawano fosfor. Więcej informacji o historii możesz znaleźć na ich stronie internetowej. Wiedziałeś, że niektóre typy makaronu drukuje są przy pomocy drukarki 3D? Spokojnie, są one jadalne bo zamiast atramentu “do druku” używa się po prostu ciasta.

Tradycyjne włoskie marki odzieżowe

Na modzie za bardzo się nie znam, nigdy mnie nie interesowała, ale myślę, że warto wymienić chociaż dwie marki odzieżowe, skoro włoska moda jest znana na całym świecie.

Jedną z najstarszych marek modowych we Włoszech jest Gucci. Jej historia zaczęła się w latach ’20 XX wieku, gdy Guccio Gucci otworzył sklep z artykułami ze skóry. Z czasem nabywał coraz więcej klientów i większą rozpoznawalność, aż stał się symbolem bogactwa i prestiżu. Co ciekawe, dopiero w latach ’60, po śmierci Gucciego, powstało znane nam dzisiaj logo dwóch splecionych liter G.

Trochę starsza jest historia marki Prada, która powstała w 1913 roku. Początkowo bracia Prada mieli sklepik z walizkami i różnymi akcesoriami przydatnymi w podróży. Przełom nastąpił tuż po I Wojnie Światowej, gdy to właśnie oni dostarczali swoje produkty królewskiej rodzinie Savoia. Ten sukces niestety trwał dość krótko, gdyż okres wojenny i powojenny jednak wywołały spory kryzys. Firma przechodzi na kolejne pokolenie, ale już nie osiąga tych samych wyników. Dopiero pod koniec lat ’70, gdy firmę przejęła wnuczka jednego z założycieli, Prada stała się firmą rozpoznawalną na całym świecie.

A jeśli myślisz o Włoszech to jakie marki przychodzą Ci do głowy?

Zajrzyj też do innych blogerów, którzy biorą udział w tej akcji:

  1. japonia-info-pl, Japońskie marki i ich nazwy
  2. Biały Mały Tajfun, Szczęśliwy Las
  3. Niemiecki w Domu, Znane niemieckie marki
  4. FRANG, CITROËN to nie tylko francuskie samochody
  5. Turcja okiem nieobiektywnym, Szklane imperium
  6. Zabierz Swego Lwa, Fleur de Lis
  7. Kirgiski.pl, Szoro, czyli co jeszcze pije się w Kirgistanie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top