Zawieszona kawa (Caffè sospeso)

10 grudnia od jakiegoś czasu to Dzień zawieszonej kawy (Giornata del caffè sospeso). Jako że święta są coraz bliżej postanowiłam w końcu zabrać się za ten temat. Uważam, że jest to idealny moment na to.

Zawieszona kawa to inicjatywa, która narodziła się w Neapolu. Polega ona na obdarowaniu kogoś kawą, ale nie jawnie. Kupując kawę dla siebie możesz zapłacić za jedną dodatkową, która będzie zawieszona dopóki ktoś potrzebujący nie przyjdzie i o taką nie poprosi. To inicjatywa, w ramach której często można zawiesić nie tylko kawę, ale też coś do jedzenia. Z tego co udało mi się dowiedzieć, również w Polsce niektóre knajpy przyjęły taki pomysł, jednak nie jest to jeszcze tak powszechne… tym bardziej w tym roku.

Zawsze byłam zdania, że dobro wraca. Dużo łatwiej jest nam kupić komuś kawę niż dać pieniądze. Kawa to coś więcej niż napój. Kawa to mały gest, który czasem potrafi podnieść na duchu. “Propozycja pójścia na kawę wcale nie jest obowiązkiem picia kawy, chodzi o to, żeby spędzić trochę czasu wspólnie”. Takie słowa pojawiają się w filmie “Zawieszona kawa”, który można obejrzeć na Netflixie.

“Zawieszona kawa” na Netflixie

Obejrzałam ten film z ogromną przyjemnością. Nie dość, że można było na chwilę przenieść się m. in. do Neapolu, to na dodatek można dowiedzieć się czegoś więcej o stowarzyszeniu, które pomaga młodym osobom wrócić na dobrą drogę.

Wiem, że oczekujecie też komentarza językowego pt. “dla jakiego poziomu jest ten film”. Szczerze mówiąc, osobom uczącym się włoskiego polecam obejrzenie go z włoskimi napisami (lub z czujnym uchem). Pomijając to, że niektóre fragmenty są po hiszpańsku lub po angielsku, niektóre części po włosku zaciągają mocno regionalnym językiem, czasem nie całkiem poprawnym. Historie przedstawione w nim, jak dla mnie, są bardzo inspirujące. Bardzo spodobał mi się pewien cytat, o którym wspomina jedna z bohaterek: “kawa jest jak przytulenie w filiżance”.

zawieszona kawa poprostuwloski

Jeżeli widziałaś/eś ten film to koniecznie daj mi znać jak ty go odebrałeś i czy masz jakieś przemyślenia, które w Tobie wywołał. Jestem bardzo ciekawa!

Na zakończenie, przygotowałam dla mały quiz związany właśnie z informacjami z filmu. Powodzenia!

Zobacz także:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top