Piątek 13 i 17 - szczęście czy pech

Piątek 13 i 17 – szczęście czy pech?

Szczęście czy pech – fortuna o sfortuna?

W każdej kulturze są pewne elementy, które przynoszą nam szczęście, czyli portano fortuna, lub przynoszą nam pecha, czyli portano sfortuna (kolokwialnie możemy też powiedzieć sfiga, ale to już mało eleganckie). Dzisiaj piątek 17, oggi è venerdì 17, czyli włoski pechowy dzień, tak jak u nas piątek 13.

Venerdì 17

We Włoszech jest całkiem sporo osób przesądnych, czyli persone superstiziose. Przez wielu za pechowy dzień, giorno sfortunato, uważany jest piątek 17. Żeby poznać powód musimy znowu cofnąć się w czasie do bardzo dawnych czasów. To, że piątek jest pechowy przyjęło się z wiary katolickiej – dzień, w którym zmarł Jezus. Natomiast przesąd co do liczby 17 bierze się z historii starożytnego Rzymu, czyli la storia dell’antica Roma.

17 można zapisać również jako XVII, co jest anagramem VIXI. Napis VIXI był bardzo popularny na grobach, oznaczał on ho vissuto, czyli żyłem. Napisy te często były mylone. W szczególności miało to miejsce w czasach, w których panował analfabetyzm, czyli analfabetismo.

13 – pechowy czy nie?

Jeśli chodzi o 13 to jest różnie: niektórzy twierdzą, że jest to pechowa liczba, inni, że przynosi szczęście.

Jeśli chodzi o jej pechowość, to bierze się ona bardziej z anglosaskich przekonań, czyli credenze. Stąd często są sytuacje, w których nie pojawia się trzynaste piętro w jakimś bloku, albo 13 rząd w samolocie. Sama byłam świadkiem czegoś takiego, gdy na statku jadąc windą, prendendo l’ascensore, można było wybrać piętro 12 lub 14 – nie było 13.

W południowej części Włoch, w szczególności w Neapolu, 13 jest kojarzona ze Św. Antonim, więc nie jest uważana za pechowy.

Jak to jest u was? Piątek 13 przynosi szczęści czy pech? Znacie jakieś inne włoskie przesądy? 🙂

4 opinie w “Piątek 13 i 17 – szczęście czy pech?”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!

No fields found, please go to settings & save/reset fields

Scroll to Top