Co świętują Włosi 2 czerwca?

Każdy kto śledzi włoską prasę i wydarzenia z pewnością w miniony weekend natknął się na różne ciekawostki i piękne zdjęcia obchodów. Ale co świętują Włosi 2 czerwca?

2 czerwca 1946 roku odbyło się referendum, dzięki któremu Włochy stały się republiką, zastępując wcześniej panującą od 1861 roku monarchię. Stąd nazwa tego święta – la Festa della Repubblica, czyli Święto Republiki. Tak na prawdę wybory, le elezioni, trwały 2 dni i już od następnego roku obchodzono to święto. W latach 1977-1999, z powodu kryzysu ekonomicznego, obchody przesunięto na pierwszą niedzielę czerwca, żeby nie tracić dnia roboczego.

Wybory powszechne

Ta data jest przełomowa nie tylko ze względy na zmianę ustroju, ale też dlatego, że odbyły się pierwsze wybory po 22 latach faszyzmu. Dodatkowo, były to pierwsze wybory powszechne, elezioni a suffragio universale, w których mogły głosować również kobiety. Co ciekawe, mogli głosować wszyscy pełnoletni, maggiorenni, czyli mający powyżej 21 lat (wtedy pełnoletniość osiągało się w takim wieku)!

Obchody Święta Republiki

Święto obchodzone jest w całym kraju, jednak w Rzymie są główne obchody. W ich skład wchodzi wojskowa defilada, złożenie korony laurowej przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Ołtarzu Ojczyzny, l’Altare della Patria, na Placu Weneckim przez Prezydenta oraz przeloty Frecce Tricolore – pokaz lotniczy Włoskich Sił Powietrznych, którego nie będę opisywała, bo to trzeba zobaczyć:

A dla ciekawych jak wygląda defilada załączam drugi filmik (jest długi, więc warto sobie go trochę przewijać żeby zobaczyć więcej różnych wojskowych formacji):

Artykuł opracowałam na podstawię tego artykułu (po włosku – zachęcam do przeczytania).

Mogą Cię zainteresować również następujące artykuły:

2 opinie w “Co świętują Włosi 2 czerwca?”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top