Narodziny Rzymu święto 21 kwietnia

Narodziny Rzymu

Czy wiecie, że 21 kwietnia Rzym obchodzi swoje urodziny? To właśnie od tego dnia rzekomo zaczęto liczyć rzymską chronologię.

W ogóle zdałam sobie sprawę, że przez ten rok prowadzenia bloga nie napisałam ANI JEDNEGO wpisu o Rzymie. Pamiętałam, jak na samym początku bałam się, że wszelkie wpisy kulturalne będą gdzieś wokół Rzymu i będzie go za dużo! A tu psikus – to jest mój pierwszy wpis o Rzymie, a jeśli chcecie więcej to po prostu dajcie znać co Was interesuje (znam Rzym jak własne kieszenie, conosco Roma come le mie tasche) 🙂

Data narodzin Rzymu

Na pewno znacie legendę ze szkoły, ale zrobimy sobie szybkie przypomnienie. Zgodnie z legendą Romolo założył Rzym 21 kwietnia 753 r. p.n.e. Jest to data ustalona przez Varrone (rzymski pisarz i żołnierz) i nie ma pewności, że to faktycznie jest prawdziwa data. Bardzo prawdopodobne jest to, że stało się to wcześniej, ale tak to przyjęto i tak już zostało.

Krótka ciekawostka: w języku włoskim datom można przypisać skrót a.C. (avanti Cristo) dla p.n.e. lub d.C (dopo Cristo) dla n.e.

Od tej daty liczono wszystkie inne poprzez łacińskie wyrażenie “Ab Urbe condita, czyli od założenia Miasta, po włosku dalla fondazione della Città.

Ta data stała się szczególnie ważna w momencie gdy zaczęto obchodzić właśnie to święto, jeszcze za czasów Rzymian, pierwszy raz w 47 r. p.n.e.

Historyczny pochód

Mam nadzieję, że dobrze nazwałam to po polsku – po włosku nazywamy takie uroczystości corteo. Ponad 1500 osób zrobiło sobie spacer od Circo Massimo aż po Forum Romanum. Ale co tu opisywać, zobaczcie sami:

Pochód to tylko część obchodów narodzin Rzymu. Przez kilka dni można uczestniczyć w różnych uroczystościach, warsztatach, koncertach, wystawach i spotkaniach. W tym roku pierwsze spotkanie było już 4 kwietnia! Cały program możecie zobaczyć na oficjalnej stronie wydarzenia.

Powiedzenie

Nie mogłabym tego tu nie umieścić! 🙂 We Włoszech istnieje powiedzenie:

Roma non è stata costruita in un giorno

Rzym nie został zbudowany w jeden dzień

Używa się tego, żeby podkreślić, że jakaś konkretna czynność potrzebuje czasu i cierpliwości, często też dużego nakładu pracy, żeby można było ją skończyć. Możemy tak odpowiedzieć np. szefowi, który nas męczy w sprawie terminu oddania jakiegoś projektu 🙂

GOTOWA LEKCJA – 10 cose da fare a casa

Gotowa lekcja pt. “10 cose da fare a casa” to pomysł na zajęcia z języka włoskiego, który powstał w oparciu o autentyczny materiał wideo. Sprawdzi się zarówno na zajęciach grupowych czy indywidualnych, jak i podczas samodzielnej pracy.

Zobacz także:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top