Jak wygląda Karnawał we włoskich miasteczkach

W tym roku w końcu udało mi się ponownie być we Włoszech w okresie karnawałowym. Bardzo mi zależało na tym, żeby pokazać mężowi, jak to wszystko wygląda w mniejszych miejscowościach. Przecież każdy kojarzy wielkie karnawały, takie jak ten w Wenecji czy Viareggio, ale prawda jest taka, że wcale nie musimy akurat tam jechać, żeby przeżyć ciekawe doświadczenie.

Jak wygląda Karnawał we Włoszech?

Każde miasto i miasteczko ma swoje własne tradycje i zwyczaje związane z obchodami Karnawału. W tym wpisie opiszę Karnawał w Ronciglione – niewielkim miasteczku w prowincji Viterbo, w regionie Lacjum (to miasteczko, z którego pochodzi m.in. Marco Mengoni). Przyjeżdżają tu osoby z całych Włoch! Historia tego karnawału sięga XVI wieku, co sprawia, że jest jednym z najstarszych karnawałów w środkowej części Włoch. Jest też na liście pięciu (lub dziesięciu, w zależności od klasyfikacji) najpiękniejszych włoskich karnawałów.

Jakie są karnawałowe tradycje w Ronciglione?

Przede wszystkim muszę wspomnieć o postaci Re Carnevale – Króla Karnawału, któremu wręczane są klucze do miasta w Tłusty Czwartek, Giovedì Grasso, a który następnie “umiera” dzień przed Środą Popielcową, we włoski Tłusty Wtorek, Martedì Grasso. W tym ostatnim dniu postać wykonana z masy papierowej jest przyczepiana do balona napełnianego ciepłym powietrzem i wznoszona ku niebu. Niestety nie mam własnych zdjęć z tego wydarzenia, ponieważ miałam lot powrotny do Polski w poniedziałek.

Lokalną historyczną maską w Ronciglione są tzw. Czerwone Nosy, i Nasi Rossi, którzy w poniedziałek karnawału wykonują Tradizionale Carica dei Nasi Rossi: schodzą grupowo na główny plac miasta, jakby byli armią, mając w rękach najczęściej duże drewniane widelce i charakterystyczne pojemniki (i pitali) z makaronem. Strój składa się ze stałych elementów: biały długi fartuch, czapka nocna, czerwony nos i ewentualnie czerwone dodatki, jak np. czerwony szalik w chłodniejsze dni. Ich “szturm” kończy się częstowaniem makaronem osób obecnych na placu.

Zobacz, jak to wygląda:

Tradycyjne dla Ronciglione jest też tańczenie Saltarello – tańca, podczas którego (jak sama nazwa wskazuje) podskakuje się. Na początku tworzone są okręgi z ludzi trzymających się za ręce, którzy przygotowują się do tańca kucając. W odpowiednim momencie, gdy ruszy muzyka, zaczyna się zabawa! Możesz to zobaczyć poniżej na filmie, który przygotowałam.

Stałe elementy włoskiego Karnawału

Tak jak wspomniałam wcześniej, w każdym włoskim miasteczku coś się dzieje.

Dzieci ganiają się po mieście rzucając na siebie konfetti (uwaga, po włosku są to i coriandoli) lub różnymi sprayami (które potrafią nawet zaplamić ubrania, ale kto by się przejmował ;)). Nie brakuje też serpentyn w sprayu lub papierowych (le stelle filanti).

W każdą niedzielę okresu karnawału są też le sfilate dei carri, czyli wielkie parady wielkich ozdobnych wozów (i carri) przez ulice miasta. Wozy zawsze są udekorowane jakoś tematycznie (oczywiście grupa, która go przygotowała ma kostiumy do niego pasujące). Często przedstawiają postacie z karnawałowych legend, ale czasem nawiązują do historycznych wydarzeń lub współczesnych zjawisk społecznych. W trakcie tej parady wszyscy tańczą, śpiewają, rzucają coriandoli i (czasem) cukierki. Całość tworzy wyjątkową atmosferę, która podoba się nie tylko dzieciom.

A teraz zapraszam Cię do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia:

Dajcie znać, czy byliście kiedyś we Włoszech w okresie Karnawału! Co najbardziej Wam się podobało? A co zdziwiło? Czekam na Wasze komentarze 🙂

1 opinia w “Jak wygląda Karnawał we włoskich miasteczkach”

  1. Bardzo ciekawa recenzja! Dziękuję! Nie byłam nigdy we Włoszech podczas karnawału. Ale do złudzenia przypomina to imprezkę karnawałową w południowych Niemczech!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top