Potoczne włoskie wyrażenie AVERCELA CON QUALCUNO

W tym wpisie poznasz włoskie wyrażenie avercela con qualcuno. Znajdziesz tu nagranie spotkania na żywo, które tym razem odbyło się po włosku oraz krótką notatkę poniżej.

Wyrażenie avercela con qualcuno po włosku oznacza być na kogoś złym, mieć coś do kogoś, np.

Ce l’hai con me? – Jesteś na mnie zły/zła? Masz coś do mnie?

No, non ce l’ho con te. Ce l’ho con mio padre. – Nie, nie mam nic do ciebie. Jestem zły/zła na mojego ojca.

Sam czasownik może wydawać się trudny w odmianie, bo poza nim dochodzi partykuła ci oraz zaimek dopełnienia bliższego la. Jest to czasownik zaimkowy, który bez dodanych partykuł i zaimków miały całkiem inne znaczenie, dlatego nie możemy ich absolutnie pomijać!

verbi pronominali - webinar

Szkolenie z Verbi Pronominali

Na tym szkoleniu skupimy się na czasownikach zaimkowych (verbi pronominali). Są to takie czasowniki jak andarsene, farcela, volerci, prenderla, itp. Poza samymi konstrukcjami poznasz oczywiście mnóstwo czasowników, a w przykładach “przemycam” jak zwykle przydatne wyrażenia z życia wzięte do wykorzystania od zaraz!

Z tego czasownika raczej korzysta się w czasie teraźniejszym lub przeszłym imperfetto, gdyż opisujemy stan emocjonalny (jeśli nie pamiętasz o co chodzi przeczytaj ten wpis o różnicy stosowania passato prossimo i imperfetto).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!

No fields found, please go to settings & save/reset fields

Scroll to Top