Włoskie bajki dla dzieci

Z okazji Dnia dziecka dzisiaj temat w sam raz: włoskie bajki dla dzieci. Od razu uprzedzam, że to nie będzie lista bajek, które po prostu są dostępne we Włoszech ponieważ w dobie Netflixa i Internetu większość bajek jest oczywiście tłumaczona na inne języki. W tym wpisie chcę Wam przedstawić włoskie postacie z bajek, które możecie znać również w Polsce, a może nie 🙂 Niektóre z nich można obejrzeć w Internecie, jednak według mnie takie bajki najlepiej oglądać co najmniej na poziomie A2/B1.

Winx Club

Sama nazwa może niezbyt włoska, ale jeśli wyszukacie więcej informacji na ten temat okazuje się, że jest to włoska produkcja. Co więcej – jest dostępna na Netflixie! Grupa sześciu nastoletnich czarodziejek musi bronić Magicznego Wymiaru przed różnymi zagrożeniami. Może to brzmieć dość dziecinnie, ale w gimnazjach nadal można spotkać te postacie na piórnikach 😉

Ja osobiście nigdy nie przepadałam za tą bajką. Znałam te postacie, wiedziałam o co chodzi ale raczej z reklam lub po prostu patrząc na przybory szkolne moich koleżanek. Ja wolałam trochę inne bajki, o czym też kiedyś pewnie napiszę 🙂

Rat-Man

Rat-Man to postać komiksu, stworzonego w 1989 roku. Jest uważany za jedną z najlepiej udanych postaci komiksów ze względu na to jego osobowość i dość złożone sytuacje, w które się wplątuje. Jego alter ego jest zwykłym obywatelem, trochę niezdarnym i nieporadnym. Jako Rat-Man przekształca się w bystrego superbohatera, który ma również niezłe poczucie humoru.

Odsyłam na Wikipedię jeśli chcecie poczytać coś więcej. Jest też trochę ciekawych cytatów z komiksu 🙂

Źródło: Wikipedia

Calimero

Kultowa postać, odświeżona dla dzisiejszych dzieci 🙂 Jest trochę odcinków lub chociaż urywków dostępnych na YouTube. Pod kątem nauki włoskiego z bajek, wydaje mi się, że Calimero to całkiem fajna pozycja, która uczy sporo wyrażeń używanych na co dzień w języku włoskim. Postacie mówią też dość wyraźnie więc możecie spróbować oglądając np. poniższy fragment:

Dla przykładu możemy wyłapać takie wyrażenia jak:

  • non si sa mai – nigdy nie wiadomo
  • lascia fare a me – pozwól mi to zrobić
  • non c’è più niente da fare – nie można już nic więcej zrobić
  • non ci avevo pensato – nie pomyślałem o tym

i wiele, wiele innych.

Lupo Alberto

Postać i historia tego sympatycznego wilka jest dość stara, ponieważ początkowo powstał jako komiks w latach ’70. Na Youtube jest dostępna wersja animowana, całkiem sporo odcinków można znaleźć na oficjalnym kanale Lupo Alberto. Sama historia jest według mnie dość ciekawa i sporo może nauczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Alberto jest wilkiem, który żyje w samotności i jest zakochany w pewnej kurze. Początkowo zakrada się do kurnika tylko żeby jeść kury, potem żeby wyrwać swoją ukochaną. Oczywiście inne zwierzęta z farmy mają też swoje zdanie.

To jest fenomen, którego dzisiejsze dzieci chyba nie znają. Moim najmocniejszym wspomnieniem z tą bajką są żelki z wyrzeźbioną mordką wilka oraz z zabawnymi opakowaniami. Bardzo często kupowałam je w barze przy mojej szkole podstawowej.

Te żelki można nadal kupić np. w barach, kioskach lub w tabaccheria/tabaccaio.

Topo Gigio

Dulcis in fundo (o łacińskich wyrażeniach nadal używanych w języku włoskim pisałam tutaj) – postać, która towarzyszy włoskim rodzinom od pokoleń. Jest to postać stworzona w roku 1959 jako kukiełka, która stopniowo nabrała coraz większą rozpoznawalność.

Z czasem zyskała również różne inne adaptacje: wersję animowaną, komiks, filmy, a nawet płyty z piosenkami. To po prostu hit, a co najlepsze nie tylko włoski. Topo Gigio był stałym gościem również w innych międzynarodowych programach telewizyjnych. Poniżej umieszczam piosenkę otwierającą (po włosku la sigla) każdy odcinek bajki Bentornato Topo Gigio, która została stworzona w Japonii, a potem od lat ’90 była transmitowana również we włoskiej telewizji.

Oczywiście włoskich bajek i postaci tego typu jest znacznie więcej. Może kiedyś pojawi się kolejny wpis, który je trochę bardziej przybliży. Tymczasem zachęcam Cię do zapoznania się z innymi wpisami związanymi z tym bajkowym światem:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!

No fields found, please go to settings & save/reset fields

Scroll to Top