Wyrażenia z czasownikiem ESSERCI

Na dzisiejszej lekcji na żywo omówiłam 3 wyrażenia z czasownikiem esserci, które są trochę nieszablonowe. Nie znalazłam ich jeszcze w żadnym podręczniku, a Włosi na co dzień z nich korzystają co chwila 🙂 Wideo poniżej jest po włosku, ale trudniejsze wyrażenia tłumaczę na język polski 🙂 W razie pytań lub wątpliwości pamiętaj, że wystarczy zapytać (basta chiedere).

Wyrażenia z czasownikiem ESSERCI

1. Ci sei? – jesteś tam?
2. Che c’è? – co jest? co tam?
3. Ci sei o ci fai? = sei così (stupido, immaturo ecc.) o fai finta di esserlo? – jesteś taki (głupi, niedojrzały) czy tylko udajesz, że taki jesteś?
4. visto che ci sei / già che ci sei… – jak już to robisz… to zrób też...

Già che ci sei, lava pure questo piatto– jak już myjesz talerze, to umyj też ten talerz
Visto che ci sei, firma anche questi documenti – jak już podpisujesz, to podpisz też te dokumenty
Già che ci sono, vi parlo anche della piattaforma – jak już mówię, to opowiem Wam też o platformie

Zobacz także inne wpisy o czasowniku esserci:

Kurs essere czy esserci?

Jeśli chcesz jeszcze bardziej uporządkować swoją wiedzę na temat essere i esserci, koniecznie zajrzyj na moją platformę, gdzie przygotowałam kurs online na ten temat.

Platforma Kursy Po Prostu Włoski

Platforma Kursy Po Prostu Włoski ciągle rozrasta się i dynamicznie się zmienia 🙂 Obecnie możesz znaleźć tam następujące kursy:

  • Różnica między essere i esserci (z nagraniami wideo, transkrypcjami, ćwiczeniami w pdf, interaktywnymi quizami i pewnym bonusem)
  • Jak pisać listy i maile nieformalne (poza teorią na końcu kursu znajdziecie quiz i możecie napisać pracę, którą dla Was sprawdzę i poprawię)
  • Jak przedstawić się po włosku (kurs dla osób początkujących, zawierający bardzo dużo ćwiczeń i dostęp do interaktywnych fiszek)
  • Zaimki i przymiotniki dzierżawcze (podzielony na 5 modułów tematycznych, z których każdy składa się z części teoretycznej – do czytania oraz w wersji audio – i praktycznych ćwiczeń interaktywnych)
  • Italiano Cantando (darmowy kurs, który pozwoli Wam poznać działanie platformy, znajdziecie w nim wszystkie dotychczasowe nagrania z tej serii wraz z interaktywnymi ćwiczeniami)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top