Ile kosztuje przejazd autostradą we Włoszech?

Wchodzimy w wakacyjny klimat, więc może znajdą się osoby zadające sobie właśnie takie pytanie: ile kosztuje przejazd autostradą we Włoszech? To dodatkowy koszt, który warto uwzględnić w podróży samochodowej przez Włochy. Mam nadzieję, że ten wpis trochę Wam to ułatwi.

Włoskie rodzaje autostrad

We Włoszech istnieją dwa rodzaje autostrad:

  • “sistemi aperti” – tak definiowane są autostrady, za które pobierane są stałe koszty przejazdu bez względu na pokonaną ilość kilometrów
  • “sistemi chiusi” – w tym przypadku pobiera się bilet przy wjeździe i płaci się na podstawie przejechanych kilimetrów przy bramce (il casello) na wyjeździe.

Dużo cennych informacji o tym gdzie są autostrady oraz o warunkach na nich panujących można znaleźć na stronie autostrade.it. Na podlinkowanej podstronie znajduje się również na żywo wykaz ewentualnych wypadków (gli incidenti)spowolnień (i rallentamenti), prac drogowych (i lavori), ale także zamkniętych zjazdów (uscita chiusa).

Sprawdź darmowego e-booka “Przygotuj się na podróż do Włoch”

Wybierasz się do Włoch? Wypełnij formularz i odbierz mini e-book z którego dowiesz się, jak podróżować i jak komunikować się w trakcie włoskich wojaży.

Jak oblicza się opłatę?

Opłata za przejazd, czyli po włosku il pedaggio, w systemach zamkniętych liczy się mnożąc taryfę jednostkowąla tariffa unitaria, przez przejechane kilometry, i chilometri percorsi, wliczając w to nie tylko km między bramkami, ale również km zjazdów, gli svincoli.

Taryfa jednostkowa też jest zmienna. Oblicza się ją na podstawie:

  • rodzaju pojazdu (tipo di veicolo)
  • cech przejechanych odcinków (caratteristiche dei tratti percorsi), czyli np. czy teren jest górzysty czy równinny
  • koncesjonariusza, który udostępnia dany odcinek.

Do tego wszystkiego dolicza się też podatek VAT, po włosku l’IVA, w wysokości 22%.

Pełny opis znajduje się tutaj.

Gotowe wyliczenia

Bardzo dużo rzeczy trzeba brać pod uwagę licząc koszty, więc w szczególności dla kogoś kto np. jedzie pierwszy raz do Włoch może to być bardzo trudne. Udało mi się znaleźć aktualną na 2017 rok rozpiskę kosztów przejazdów z głównych włoskich miast na pewnej włoskiej stronie, tutaj.

Może zainteresują Cię te wpisy:

1 opinia w “Ile kosztuje przejazd autostradą we Włoszech?”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!

No fields found, please go to settings & save/reset fields

Scroll to Top