Wchodzimy w wakacyjny klimat, więc może znajdą się osoby zadające sobie właśnie takie pytanie: ile kosztuje przejazd autostradą we Włoszech? To dodatkowy koszt, który warto uwzględnić w podróży samochodowej przez Włochy. Mam nadzieję, że ten wpis trochę Wam to ułatwi.
Włoskie rodzaje autostrad
We Włoszech istnieją dwa rodzaje autostrad:
- “sistemi aperti” – tak definiowane są autostrady, za które pobierane są stałe koszty przejazdu bez względu na pokonaną ilość kilometrów
- “sistemi chiusi” – w tym przypadku pobiera się bilet przy wjeździe i płaci się na podstawie przejechanych kilimetrów przy bramce (il casello) na wyjeździe.
Dużo cennych informacji o tym gdzie są autostrady oraz o warunkach na nich panujących można znaleźć na stronie autostrade.it. Na podlinkowanej podstronie znajduje się również na żywo wykaz ewentualnych wypadków (gli incidenti), spowolnień (i rallentamenti), prac drogowych (i lavori), ale także zamkniętych zjazdów (uscita chiusa).
Jak oblicza się opłatę?
Opłata za przejazd, czyli po włosku il pedaggio, w systemach zamkniętych liczy się mnożąc taryfę jednostkową, la tariffa unitaria, przez przejechane kilometry, i chilometri percorsi, wliczając w to nie tylko km między bramkami, ale również km zjazdów, gli svincoli.
Taryfa jednostkowa też jest zmienna. Oblicza się ją na podstawie:
- rodzaju pojazdu (tipo di veicolo)
- cech przejechanych odcinków (caratteristiche dei tratti percorsi), czyli np. czy teren jest górzysty czy równinny
- koncesjonariusza, który udostępnia dany odcinek.
Do tego wszystkiego dolicza się też podatek VAT, po włosku l’IVA, w wysokości 22%.
Pełny opis znajduje się tutaj.
Gotowe wyliczenia
Bardzo dużo rzeczy trzeba brać pod uwagę licząc koszty, więc w szczególności dla kogoś kto np. jedzie pierwszy raz do Włoch może to być bardzo trudne. Udało mi się znaleźć aktualną na 2017 rok rozpiskę kosztów przejazdów z głównych włoskich miast na pewnej włoskiej stronie, tutaj.
Może zainteresują Cię te wpisy:
Ponadto można odwiedzić tę stronę o ruchu włoskiego Distanze Chilometriche