Włoskie kolędy

Święta coraz bliżej. W polskich radiach co chwila leci All I want for Christmas i piosenki o śniegu, którego w ogóle prawie nie ma. We Włoszech Święta czuć na każdej uliczce i w każdym domu. Dzisiaj przybliżę Wam trochę 3 włoskie kolędy, czyli nie takie piosenki, które lecą w radiu, ale takie, które możecie usłyszeć np. podczas bożonarodzeniowego koncertu. Znam każdą z nich praktycznie na pamięć. Gdy byłam w podstawówce uczyliśmy się ich (grać i śpiewać) i w okresie przedświątecznym w różnych częściach miastach odbywały się takie otwarte mini koncerty 🙂

Na początek może zatrzymajmy się na chwilę nad słowem kolęda – po włosku jest to canto di Natale.

Astro del ciel – włoska Cicha noc

Początkowo planowałam przeanalizować tekst tej kolędy w ramach serii L’italiano cantando, ale doszłam jednak do wniosku, że jest tu za dużo archaicznych słów, które nie przydadzą się na co dzień. Zwróćmy jednak uwagę na tytuł: astro del ciel. Ciel to oczywiście il cielo (niebo), a l’astro to gwiazda, ciało niebieskie.

Tu scendi dalle stelle

Jak sam Bocelli wspomina w wideo – to najbardziej znana włoska pieśń świąteczna. Tytuł oznacza Ty schodzisz z gwiazd (o czasowniku scendere możesz poczytać więcej tutaj). W tekście jest dużo zabiegów artystycznych, przez co też nie chcę go analizować bo to nie jest najlepszy materiał na naukę. Ale możemy usłyszeć kilka ciekach i przydatnych słów, np. il gelo (mróz), i panni (ciuchy, szmaty), il fuoco (ogień), il creatore (twórca), la povertà (bieda, ubóstwo).

Adeste fideles

Tytuł nie brzmi po włosku, bo jest to łacina. Może się to wydawać dziwne, ale znam również tę kolędę całą na pamięć. Myślę, że wybudzona w środku nocy byłabym w stanie odpowiedni wers zaśpiewać :). Adeste fideles w tłumaczeniu na włoski brzmiałoby Venite fedeli, czyli Chodźcie wierni. Z tego co wiem, można łatwo usłyszeć tę kolędę w wersji oryginalnej również we Francji i w Hiszpanii.

Oczywiście poza tymi trzema są już od dawna znane i śpiewane różne zagraniczne piosenki i kolędy. O nich napiszę może innym razem. Podziel się w komentarzu Twoimi wrażeniami o tych kolędach oraz tym czy znasz jakieś inne włoskie kolędy i pastorałki 🙂

2 opinie w “Włoskie kolędy”

  1. Bylam w Boze Narodzenie w kosciele we Wloszech gdzie ludzie nic nie spiewaja… Czy tam nie ma koled? Czy ich nie znaja? W Polsce wszyscy znaja orzynajmniej po jednej zwrotce z kilkunastu koled i czuc ta magie swiat gdy wszyscy spiewaja a tam niestety bylam bardzo rozczarowana bo nawet nie wiedzialam jak w ksiazeczkach znalezc dana kolede … Prosze podac jeszcze jakies nazwy koled abym mogla wygooglic tekst.

    1. ciao Basia! We Włoszech są kolędy, choć jest ich znacznie mniej niż w Polsce. W tym wpisie przytoczyłam 3 najpopularniejsze, ale są też inne, np. Bianco Natale, Piva Piva. Najpewniej usłyszysz je wszystkie (plus inne niereligijne piosenki) na koncertach bożonarodzeniowych. Jeśli chodzi o śpiewanie w kościele to raczej zależy od parafii – mieszkałam w kilku we Włoszech i w niektórych mało było śpiewanych modlitw, w innych potrafiło się prześpiewać większość mszy (nawet takich zwykłych coniedzielnych). Najwidoczniej trafiłaś do takiego, w którym się nie śpiewa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!

No fields found, please go to settings & save/reset fields

Scroll to Top