5 najbardziej znanych zabytków we Włoszech

W ramach comiesięcznej akcji pt. „W 80 blogów dookoła świata” organizowanej przez Blogi językowe i kulturowe, wybrano jako temat przewodni 5 najbardziej znanych zabytków kraju, o którym się pisze, więc jak się domyślacie napiszę o włoskich zabytkach 🙂 Zastanawiałam się jak ugryźć temat żeby był on ciekawy skoro każdy już zna te zabytki, więc przedstawię po prostu różne ciekawostki na ich temat.

Podzielcie się co według Was zasługuje na takie top 5 włoskich zabytków w komentarzu 🙂 ja wybrałam te, które według mnie są najbardziej znane. Jednym z takich miejsc, które chyba każdy na świecie kojarzy są weneckie kanały, ale nie będę o tym pisać bo zrobiłam to już tutaj.

Koloseum

To chyba oczywisty pierwszy wybór 🙂 Nawet dzieci wiedzą, że jest coś takiego jak Koloseum (nawet jeśli jeszcze nie wiedzą gdzie jest Rzym). Ale przejdźmy do ciekawostek.

Dlaczego Koloseum tak się nazywa?

Oryginalna nazwa tego zabytku to Anfiteatro Flavio, czyli Amfiteatr Flawiuszów, bo to właśnie przez tą dynastię został wzniesiony. Nazwę Colosseo zaczęto stosować dopiero w Średniowieczu, aczkolwiek nie ma jednoznacznej teorii co do samej nazwy. Jedni twierdzą, że to przez lokalizację – rzekomo znajduje się na wzgórzu, w którym kiedyś była świątynia Izydy (po łacinie Collis Isei). Inni mówią, że to przez bliskość rzeźby Kolosu Nerona, która stała przy nim. Te dwie są najbardziej prawdopodobne, ale jest jeszcze ich kilka 😉

Dlaczego jest tylko połowa Koloseum?

Wynika to z terenu, jaki jest pod budowlą. W wyniku trzęsienia ziemi (il terremoto) w XIV wieku właśnie połowa Koloseum “osunęła się” pozostawiając budowlę mniej więcej w kształcie, który widzimy dzisiaj. Nie było to jedyne trzęsienie ziemi, które wpłynęło na to, ale wynik tego jednego był znaczący.

Krzywa Wieża w Pizie

Zacznijmy może od jej włoskiej nazwy: la Torre pendente di Pisa.

Zastanawialiście się czasem dlaczego Wieża jest krzywa? To wynik ludzkiego błędu – architekci nie wzięli pod uwagę, że na tak miękkim terenie, na którym jest Piza, nie może stać tak ciężki budynek jak tak wysoka wieża.

Co ciekawe, rodowici mieszkańcy Pizy wierzyli w przeszłości (chociaż obecnie niektórzy dalej tak sądzą), że wejście na wieżę przyniesie im nieszczęście. Na szczęście turystom nic nie grozi 😉 i możemy podziwiać panoramę miasta bez problemów 🙂

Sprawdź darmowego e-booka “Przygotuj się na podróż do Włoch”

Wybierasz się do Włoch? Wypełnij formularz i odbierz mini e-book z którego dowiesz się, jak podróżować i jak komunikować się w trakcie włoskich wojaży.

Santa Maria del Fiore

Kto był we Florencji z pewnością widział tą katedrę – wybija się ponad miasto. Co można o niej powiedzieć ciekawego? Że jest nieskończona! To mały szczegół ale dekoracja w dolnej części kopuły (która architektonicznie rzecz ujmując kopułą nie jest) nie została dokończona. Ta część jest znana jako la gabbia dei grilli, czyli klatka świerszczy. To określenie rzekomo pochodzi od Michała Anioła. Na powyższym zdjęciu można zauważyć, że bariera nie ciągnie się do samego końca – jest tylko po prawej stronie kopuły.

Bazylika Świętego Piotra

Z takich mniej znanych ciekawostek na temat Bazyliki i Placu Świętego Piotra podzielę się z Wami dwiema rzeczami:

  • w Starożytności w tym miejscu był kiedyś cyrk Nerona – cyrk z różnymi pokazami i egzekucjami Chrześnijanin, którzy byli zabijani tylko dla zabawy imperatora. Właśnie w tym cyrku został stracony Św. Piotr. W tym samym miejscu powstała też pierwsza Bazylika, dzięki imperatorowi Konstantynowi w 333 roku
  • czym jest ta złota kula, która jest na kopule Bazyliki? Wydaje się mała, ale wcale taka nie jest – może się tam zmieścić 20 osób! W środku jest pusta i do połowy XIX wieku można było ją zwiedzać. W dzisiejszych czasach jest zamknięta ze względów bezpieczeństwa.
5 najbardziej romantycznych miejsc w Rzymie

Zobacz wpis o 5 najbardziej romantycznych miejscach w Rzymie

Czytam wpis

Duomo w Mediolanie

O Duomo krąży wiele ciekawostek, ale najciekawszą mogę od razu powiedzieć, że jest to piąty największy kościół chrześcijański na świecie, a w stosunku do tych czterech większych jest najstarszy. Rekordowa jest też liczba rzeźb – mówi się, że nigdzie na świecie nie ma ich tyle co na samym froncie.


Co według Ciebie zasługuje na takie top 5 w liście włoskich zabytków?

Przeczytaj także inne wpisy z tej serii:

Austria:
Viennese breakfast – 5 zabytków, których nie spodziewasz się znaleźć w Wiedniu

Chiny:
Biały Mały Tajfun – Muzeum Yunnańskie

Grecja:
Powiedz to po grecku: 5 najbardziej znanych zabytków Grecji

Gruzja:
Gruzja okiem nieobiektywnym: 5 najbardziej przereklamowanych gruzińskich zabytków

Kirgistan:
Kirgiski.pl: 5 zabytków Kirgistanu

Niemcy:
Niemiecki w Domu: 5 znanych niemieckich zabytków

Norwegia:
Norwegolożka: Top 5 norweskich zabytków, które trzeba zobaczyć

Turcja:
Turcja okiem nieobiektywnym: 5 zabytkowych tureckich meczetów… o których prawdopodobnie nie słyszeliście

Włochy:
Studia, parla, ama: Top 5 włoskich zabytków


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top