ćwiczenie na przyimki

Ćwiczenie na przyimki – Italiano cantando #16

Jak dawno nie było śpiewającego wpisu z serii L’italiano cantando! Dzisiaj przygotowałam ćwiczenie na przyimki dla osób bardziej zaawansowanych…w sumie z dwóch powodów: po pierwsze piosenka jest dość długa, po drugie jest to włoski hip hop, więc prędkość jest znacznie większa niż przy innych “typowych” włoskich piosenkach.

Articolo 31 – Dall’altra parte della strada

Przede wszystkim krótki wstęp: sam tytuł piosenki dall’altra parte della strada dosłownie oznacza po drugiej stronie ulicy, jednak tutaj musimy to zrozumieć bardziej w przenośni. Nie chcę od razu zdradzać całej historii ponieważ w ćwiczeniach przygotowałam też jedno ćwiczenie na rozumienie tekstu.

Jak zawsze omówię też niektóre słowa i zwroty, które pojawiają się w tekście żeby było Ci łatwiej się w nim odnaleźć. Znajdziesz je pod filmikiem, a teraz pobierz ćwiczenia:

 Klucz do ćwiczeń możesz znaleźć w panelu z darmowymi materiałami – tutaj.
Jeśli natomiast wolisz ćwiczenia interaktywne to zachęcam do wykonania ćwiczeń na mojej platformie kursyppw.pl

Trudniejsze i ciekawsze wyrażenia z tekstu piosenki

W pliku z ćwiczeniami pogrubiłam niektóre słowa i wyrażenia. Chcę teraz o nich coś więcej powiedzieć.

La stai sciallando, è sciallo

To jest jedno z moich ulubionych włoskich słów. Jako nastolatka używałam tego bardzo często (jak każdy w sumie), aż do tego stopnia, że niektórzy znajomi dali mi przezwisko Scialla. Ale nie o tym dzisiaj (przeczytaj o innych wyrażeniach używanych przez młodych w mowie potocznej).

To wyrażenie scialla można na polski przetłumaczyć jako luz!, a czasownik sciallare jako wyluzować się, dobrze się bawić, jako przymiotnik sciallo może oznaczać na luzie. Spójrz na przykłady:

  • Non sei stressato per gli esami? – Nie stresujesz się egzaminami?
  • No, scialla! – Nie, luz!

W tekście pojawia się wyrażenie sono sicuro che la stai sciallandojestem pewien, że jesteś wyluzowany, że dobrze się bawisz.
Dalej pojawia się qui è bello e sciallo, czyli tutaj jest fajnie i na luzie.

Ledere

Nie ukrywam, że ten czasownik okazał się nowy również dla mnie. Nigdy się z nim nie spotkałam, a nawet jeśli to nigdy nie zdarzyło mi się go użyć. Ledere może być przetłumaczone jako urazić, obrazić. Bardziej używane czasowniki żeby wyrazić to samo to np. offendere, ferire.

W tekście pojawia się to w kontekście obrączki, której nikt nie chce obrazić. (Kliknij tutaj jeśli chcesz poznać więcej słów związanych z tematem wesela.)

Tu l’avevi fatta tua serva

Zanim przetłumaczę to wyrażenie musimy złapać kontekst. Autor mówi o tym jak bardzo denerwuje go i męczy to miasto, które chce żeby on się w nim zgubił (lub zagubił). Zwracając się do kolegi wypowiada właśnie te słowa: tu l’avevi fatta tua serva. Możemy z tego wywnioskować, że ten kolega dobrze się w nim odnajdował i to miasto służyło mu (dosłownie on zrobił z miasta swoją służącą).

Il macello

Sam rzeczownik macello oznacza rzeźnię. Tu oczywiście nie o to chodzi, ponieważ musisz wiedzieć, że to słowo w mowie potocznej nabiera innego znaczenia. Spójrz na wyrażenia poniżej:

fare un macello – robić bajzel
essere un macello – być masakrą

Bella SAB!

Gdy zobaczyłam to wyrażenie w tekście bardzo się ucieszyłam bo to idealnie odwołuje się do tematu innych zastosowań bello, o których mówiłam tutaj. W tej piosence jest to po prostu pozdrowienie dla kolegi, który nazywa się Sabino (stąd Sab). Możemy więc przetłumaczyć bella Sab! jako siema Sab!


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!

No fields found, please go to settings & save/reset fields

Scroll to Top