włoskie wesele

Włoskie wesele

Ostatnio panowała cisza na blogu, a to dlatego, że wesela znajomych trochę mnie pochłonęły. W związku z tym stwierdziłam, że zostanę w temacie jeszcze na chwilę i napiszę coś o włoskim weselu, czyli il matrimonio italiano.

Część formalna – ślub

Zanim dojdzie w ogóle do wesela zazwyczaj występują zaręczyny, il fidanzamento, podczas których kobieta dostaje l’anello di fidanzamento, pierścionek zaręczynowy.

Uwaga! W języku włoskim potocznie używa się określenia il fidanzato, la fidanzata jeśli chodzi po prostu o związek, nie koniecznie narzeczeństwo. Staje się to synonimem dla il ragazzo, la ragazza.

Następnym krokiem jest ślub, czyli la cerimonia nuziale, który może być zawarty w kościele, in chiesa, albo w gminie, in municipio. Bardzo ważny jest też wybór terminu. Włoska tradycja zakazuje pobierania się podczas Adwentu lub Postu oraz w maju, a sierpień jest uważany za nieszczęśliwy miesiąc na zawieranie małżeństwa. Według pewnych zabobonów jest to miesiąc, który symbolizuje nieszczęście i chorobę.

Do ślubu należy wybrać świadka, il testimone di nozze, najczęściej członka rodziny z młodszego pokolenia. Czasem mogą też towarzyszyć le damigelle e i paggetti, czyli druhenki i dzieci z obrączkami. Jak mowa o obrączkach to warto wspomnieć, że nazywają się one le fedi, czyli tak jak wierność (la fede).

Ubiór na wesele

Pani Młoda, la sposa, powinna mieć suknię, która nazywa się po włosku po prostu vestito da sposa albo abito da sposa wraz z welonem, czyli il velo. Suknia nie musi być biała, aczkolwiek jest to jeden z najczęściej wybieranych kolorów. Poza tym Pani Młoda powinna mieć na sobie:

qualcosa di nuovo, coś nowego, najczęściej coś z bielizny lub suknię ślubną

qualcosa di vecchio, coś starego, żeby pamiętać o ważności przeszłości

una cosa prestata, coś pożyczonego od bliskiej osoby

una cosa regalata, coś co dostało się w prezencie od bliskiej osoby

una cosa blu, coś niebieskiego, jako symbol szczerości i cnotliwości Panny Młodej.

Bukiet, il bouquet (czyt. z francuskiego „buké”), powinien być ostatnim prezentem od narzeczonego i musi być dostarczony Pannie Młodej rano przed ślubem.

We włoskiej tradycji występuje też podwiązka, la giarrettiera i wiąże się z nią całkiem ciekawy rytuał, od którego już coraz bardziej się odchodzi: podwiązka powinna być ściągnięta przez Pana Młodego podczas przyjęcia i rzucona kawalerom (tak jak u nas rzuca się krawat lub muszkę). Następnie przed tańcem nowej Pary Młodej, nowa Panna Młoda – dziewczyna, która złapała bukiet musi założyć tę podwiązkę. Jeżeli nie ma podwiązki to kawalerom rzuca się prawego buta Panny Młodej.

Ubiór Pana Młodego jest taki sam jak w Polsce.

Tradycje weselne

We Włoszech to jak wygląda wesele zależy od regionu w jakim jest ono urządzane. Z takich najbardziej znanych elementów tradycji można wymienić:

  • przed ślubem narzeczeni nie mogą się widzieć ani słyszeć, natomiast dzień przed narzeczony może zorganizować serenadę, la serenata, pod oknem przyszłej Panny Młodej, a w podziękowaniu jej rodzice oferują bogaty bufet. Młodzi widzą się dopiero przed kościołem i razem do niego wchodzą
  • rodzina Panny Młodej powinna przygotować la dote, czyli ubrania Panny Młodej i pościele na pierwszy rok małżeństwa
  • po ślubie wypuszcza się dwa białe gołębie, le colombe, które symbolizują miłość i wierność
  • w południowych Włoszech przyjęło się, że welon Panny Młodej jest długi w zależności od lat narzeczeństwa: jest to metr za każdy rok
  • goście dostają bombonierkę wykonaną najczęściej z kryształu i srebra, którą nazywa się la bomboniera, a w niej są i confetti, czyli cukierki z migdałem w środku. Powinno być ich 5, ponieważ jest to niepodzielna liczba (tak jak więzy małżeńskie). Tańszą alternatywą dla bombonierek są woreczki, i sacchetti, w które też wrzuca się 5 cukierków.
  • Pan Młody powinien mieć w kieszeni jakiś kawałek metalu żeby odganiać złe duchy, a Pani Młoda nie powinna mieć na sobie nic ze złota przed założeniem obrączki
  • Często narzeczeni przygotowują la Lista Nozze, czyli listę z rzeczami, które chcieliby dostać na ślub
  • Po ślubie Państwo Młodzi wyjeżdżają na Miesiąc Miodowy, czyli la Luna di Miele

Zakończę ten wpis cytatem z bajki:

„e vissero per sempre felici e contenti”

A Wy znacie jakieś inne tradycje? A może coś bardzo Was zaskoczyło? Dajcie znać w komentarzach!

Mogą Cię zainteresować również te wpisy:

2 opinie w “Włoskie wesele”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!
Scroll to Top