Okres warunkowy II typu w języku włoskim – Italiano Cantando #14 – 883

Dawno nie było nic z Italiano cantando 🙂 Tym razem przygotowałam coś dla bardziej zaawansowanych osób, bo popracujemy nad okresem warunkowym II typu w języku włoskim. Jeżeli znasz zasady możesz oczywiście od razu przejść do ćwiczeń w dalszej części artykułu, ale jeżeli potrzebujesz powtórki to zapraszam do teorii.

Okres warunkowy II typu w języku włoskim – konstrukcja

Okres warunkowy II typu w języku włoskim tworzy się następująco:

SE + congiuntivo imperfetto, condizionale presente
lub odwracając kolejność
condizionale presente, SE + congiuntivo imperfetto

Jak widzisz, nie ma znaczenia kolejność. Możemy zacząć albo od warunku, albo od zdania nadrzędnego. To se możemy tłumaczyć jako jeśli, gdyby.

Jeśli chcesz przećwiczyć lub powtórzyć odmianę czasowników zerknij koniecznie na te produkty:

Kiedy stosujemy okres warunkowy II typu?

Okres warunkowy II typu jest stosowany w sytuacjach, które są możliwe. Po włosku jest on najczęściej nazywany periodo ipotetico della possibilità. Co to w ogóle znaczy? To znaczy, że w zdaniach zbudowanych według tego trybu będziemy sobie gdybać co by było gdyby coś było inaczej, ale, co ważne, sytuacja, o której mowa musi być możliwa do zrealizowania, pomimo tego, że jest to raczej mało prawdopodobne np.

Se gli scrivessi ti risponderebbe – jeśli byś do niego napisał(a) odpowiedziałby Ci
Se cambiassi casa saresti più tranquillo – jeśli byś się przeprowadził, byłbyś spokojniejszy

Chcesz poznać bardziej tryby warunkowe? Zobacz jedno z moich szkoleń:

Na szkoleniu przejdziemy przez wszystkie tryby warunkowe w języku włoskim, stawiając jak zwykle nacisk na przykłady z życia wzięte i dużo praktyki! 

Okres warunkowy II typu w języku włoskim – ćwiczenia

Tak jak obiecałam – oto ćwiczenia do pobrania. W pierwszym musisz uzupełnić luki wpisując odpowiednio odmienione czasowniki. Gdy to zrobisz posłuchaj piosenki i sprawdź czy wszystko jest poprawne.

Po zrobieniu wszystkich ćwiczeń możesz oczywiście sprawdzić ich poprawność w kluczu (dostępnym dla zalogowanych użytkowników w panelu z darmowymi materiałami). Zdania, które sam tworzysz możesz z kolei dodać w komentarzu pod tym artykułem lub na grupie na Facebook’u w celu ich sprawdzenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Twój koszyk
Zapisz się na listę oczekujących Interesuje Cię ten produkt, a nie jest teraz dostępny? Pozostaw nam e-mail, a otrzymasz powiadomienie gdy produkt pojawi się w sklepie. Już teraz zapisz się na listę oczekujących!

No fields found, please go to settings & save/reset fields

Scroll to Top